×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mbi 80 milionë të prekur nga Covid-19 në botë

  FrontOnline
  26 Dhjetor 2020

  Vala e dytë e koronavirusit e ka goditur edhe më fortë botën, gjë e cila pasqyrohet plotësisht nga shifrat e të prekurve dhe të vdekurve.

  Nga të dhënat e raportuara prej Universitetit “Johns Hopkins”, deri sot numri i të prekurve përllogaritet të jetë mbi 80 milion në të gjithë globin, ndërsa raportohet për më shumë se 1.7 milion të vdekur.

  SHBA kryeson për numrin më të lartë të prekurve dhe të vdekurve. Mësohet se në SHBA janë shënuar 18.7 milion raste pozitive me koronavirus dhe më tepër se 330 mijë të vdekur.

  Pas SHBA’së renditen India, Brazili dhe Rusia për numër të prekurish dhe të vdekurish.

  Fillimi i vaksinimit pritet të ulë ritmin e infektimit nga koronavirusi në të gjithë botën, megjithatë për të parë një ndikim të saj do të duhen disa muaj sipas shkencëtarëve.

  Si t’i përdorni radiatorët e ngrohjes që të kurseni deri në 25% të faturës së rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut po teston dronët nënujorë dhe inteligjencën artificiale për përdorim të mundshëm gjatë operacioneve detare, sipas...
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Një autobus shkolle është përmbysur në Jeruzalem, si pasojë e të cilit janë plagosur dhjetëra nxënës. 33 fëmijë të moshës 8-12 vjeç...
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një shkollë në Spanjë, ku një 14 vjeçar ka goditur me thikë 3 mësues dhe...
  Të tjera
  Lajme28 Shtator 2023
  Shefja e Grupit Parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila ka thënë sot se sulmi i të dielës në Banjskë të Zveçanit është një...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, sot, në seancën e Kuvendit, ka thënë se të dielën, Republika e Kosovës u...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kuvendi i Kosovës ka mbajtur një minutë heshtje për nder të rreshterit të vrarë në veri, Afrim Bunjaku, raporton Ekonomia Online.  
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Një autobus shkolle është përmbysur në Jeruzalem, si pasojë e të cilit janë plagosur dhjetëra nxënës. 33 fëmijë të moshës 8-12 vjeç...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kompania Rajonale e Ujësjellësit Prishtina ka njoftuar se kanë shkyçur nga shërbimet e ujit, konsumatorë me borxhe të mëdha ndaj kompanisë. Nga...
  Vip28 Shtator 2023
  Pasi përfundoi një turne botëror dhe filmin “Barbie”, besoni apo jo, Dua Lipa aktualisht ka zgjedhur të bëjë disa pushime. Por në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.