×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mbi 600 persona janë kthyer nga SHBA në Shqipëri

  FrontOnline
  15 Qershor 2020

  Qeveria shqiptare thotë se i është përgjigjur të gjithë kërkesave të qytetarëve shqiptarë që duhej të udhëtonin nga Shtetet e Bashkuara drejt Shqipërisë në këto kohë tepër të vështira të Covid-19.

  Gjatë muajve të fundit, Ambasada e Republikës së Shqipërisë, thuhet se ka mbështetur mbi 600 qytetarë shqiptarë që të udhëtojnë nga SHBA drejt Shqipërisë nëpërmjet procesit të riatdhesimit.

  Duke filluar nga sot, fillon gradualisht hapja e fluturimeve me disa vende të Evropës. Kjo situatë e rrit mundësinë e udhëtimeve nga SHBA drejt Shqipërisë, tashmë jo vetëm për qytetarët shqiptarë por edhe për qytetarët amerikanë.

  Pas ndërprerjes së fluturimeve në fund të muajit mars, po hapet gradualisht edhe mundësia e fluturimeve nga Shqipëria drejt SHBA-ve.

  Duhet nënvizuar se akoma është në fuqi rregulli që parashikon se: “Mund të hyjnë në SHBA, të gjithë ata shtetas (shqiptar në këtë rast) që nuk kanë qëndruar ose udhëtuar tranzit në asnjë prej vendeve të hapësirës Shengen, Britanisë së Madhe, Irlandës, Iranit, Kinës ose Brazilit brenda 14 ditëve të mëparshme (numëruar nga dita që mbërrijnë në Amerikë) para udhëtimit drejt Shteteve të Bashkuara”.

  Super oferta nga Sharr Travel/ Vetëm 70€ për person në Hotel VM Resort & Spa 5* në Durrës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Një rezervuar magazinimi ka vrarë shtatë njerëz dhe ka plagosur 24 në një fabrikë të prodhuesit indian të kimikateve të specializuara Aether...
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Gjatë një fjalimi ditën e sotme, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, nënvizoi rëndësinë e ndihmës së vazhdueshme për Ukrainën....
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Hamasi ka marrë përgjegjësinë për të shtënat në një stacion autobusi në Jerusalem mëngjesin e sotëm, ku 3 persona humbën jetën dhe...
  Të tjera
  Lajme30 Nëntor 2023
  Partia Socialdemokrate (PSD) ka mbajtur konferencë për medie, duke kërkuar lirimin e kryetarit Dardan Molliqaj dhe pesë aktivistëve të kësaj partie. Ata...
  Sport30 Nëntor 2023
  Diego Milito vlerësoi cilësitë e yllit të Interit, Lautaro Martinez dhe beson se sulmuesi ‘ka ende shumë për të dhënë’ në karrierën...
  Vip30 Nëntor 2023
  Banorja e Big Brothet VIP Kosova, Edona është shprehur se “po i dhemb kur po e godasin në të pasme”. Ajo tha...
  Kronika30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës është detyruar të neutralizojë një person me inicialet D.G, i cili dyshohet ka qenë i përfshirë në plaçkitjen në...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Blerim Vela ka konfirmuar se është larguar nga pozita e shefit të stafit të Presidentes. Vela në një postim në X shkruan...
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  Inteligjenca Artificiale mund të aplikohet për të diagnostikuar më herët autizmin. Aktualisht është kryer një punë kërkimore në këtë fushë dhe ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.