[wp-story]

Bota/Rajoni

Mbi 60 njerëz të vdekur nga orteqet e borës në Kashmir

Mbi 60 njerëz të vdekur nga orteqet e borës në Kashmir
14:40 | 14 Janar 2020

Së paku 55 njerëz humbën jetën dhe shumë të tjerë figurojnë të zhdukur si pasojë e orteqeve të borës në Kashmir – pjesën e kontrolluar nga Pakistani.Zyrtarët pakistanezë thanë të martën se shumë fshatarë mbeten ende të bllokuar në Luginën Nellum, e cila është përfshirë edhe nga rrëshqitjet e dheut për shkak të reshjeve.

Orteqet dhe rrëshqitjet e dheut janë dukuri të zakonshme në Kashmir, rajon i Himalajeve që është i ndarë midis Pakistanit dhe Indisë.

Zyrtarë të pjesës së administruar nga India thanë se së paku dhjetë njerëz, përfshirë ushtarë, kanë humbur jetën si pasojë e orteqeve në këtë zonë.Moti i ligë ka lënë të vrarë mbi 110 njerëz në Pakistan dhe Afganistanin fqinj në ditët e fundit.

“Petrol Company” ul çmimet për 15 %. Ja sa kushton një litër naftë

Të tjera