×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mbi 450 mijë persona në botë kanë vdekur nga Covid-19

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Më shumë se 8 410 400 raste infektimi dhe 450 386 të vdekur janë regjistruar në 196 vende dhe territore të botës, që nga fillimi i përhapjes së koronavirusit.

  Ndër këto raste, të paktën 3 866 200 sot konsiderohen të shëruar.

  Që nga vlerësimi i bërë një ditë më parë në orën 17:00, janë regjistruar 5 087 vdekje të reja dhe 139 699 raste infektimi në mbarë botën.

  Vendet që kanë regjistruar më shumë vdekje të reja në 24 orët e fundit janë Brazil me 1 269 Meksika me 770 dhe SHBA me 767.

  Kina (përjashtuar territoret e Hong Kongut dhe Makaos) regjistroi gjithsej 83 293 raste, përfshirë 4 634 vdekje dhe 78 394 të shëruar. 28 raste infektimi u regjistruan midis të mërkurës dhe të enjtes.

  Në numër rastesh, SHBA është vendi më i prekur, me 2 173 804 raste infektimi të regjistruara zyrtarisht, duke përfshirë 118 057 vdekje dhe 592 191 të shërime.

  Pas SHBA-së, vendet më të prekura janë, Brazili me mbi 46 510 vdekje për 955 377 raste, Britania e Madhe me 42 288 vdekje për 300 469 raste Italia me 34 514 vdekje për 238 159 raste dhe Franca me 29 603 të vdekur për 195 142 raste.

  Europa – 2 471 745 raste (190 185 viktima).

  SHBA dhe Kanadaja – 2 273 952 raste (126 405 viktima).

  Amerika Latine dhe Karaibet – 1 840 488 raste (86 723 viktima).

  Azia – 938.635 raste (26 990 viktima).

  Lindja e Mesme – 606 444 raste (12 730 viktima).

  Afrika – 270 355 raste (7 222 viktima).

  Oqeania – 8 784 raste (131 viktima).

  Bigbrother Vip Kosova dhe Bigbrother Vip Albania në Artmotion
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, është shprehur se brutaliteti i sulmeve të 7 tetorit nga Hamasi ndaj Izraelit nuk e...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Gjuajtje me armë zjarri ka pasur në Shkodër, ku është plagosur një person. Policia ka bërë të ditur se ngjarja ka ndodhur...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian ka shtuar dy komandantë të Hamasit në listën terroriste të Bashkimit Evropian, pas sulmeve të 7 tetorit në Izrael. Dy...
  Të tjera
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Pas mbledhjes së sotme të Bashkimit Demokratik për Integrim, është vendosur që Talat Xhaferi të nominohet si kandidat për kryeministër teknik deri...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Babai i gazetarit Alban Selimi, Rexhep Selimi ka rrëfyer për momentin kur zjarri kishte kapluar garazhin e të birit.  Ai tha se...
  Ekonomi08 Dhjetor 2023
  Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar të premten Indeksin e Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit për muajin nëntor 2023. Sipas ASK-së,...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Banorët teksa qëndronin në oborr kanë zhvilluar temën se kush mund të dalë sonte nga shtëpisa më e famshme në vend. Edona...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Kryetari i komunës së Rahaovecit, Smajl Latifi, në një reagim të tij në rrejtin social në “ Facebook” ka shruar në lidhje...
  Sport08 Dhjetor 2023
  Juventusi këmbëngul se ata nuk janë të interesuar të ribashkohen me Shoqatën Evropiane të Klubeve (ECA) pavarësisht ftesës së presidentit të Paris...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.