Bota/Rajoni

Mbi 4 milionë të shëruar nga koronavirusi në botë

Mbi 4 milionë të shëruar nga koronavirusi në botë
10:14 | 14 Qershor 2020

Koronavirusi po vazhdon ende të prek mijëra njerëz në gjithë botën teksa edhe numri i pacientëve të shëruar po rritet.Sipas World Meters që nga fillimi i pandemisë e deri tash në botë janë shëruar 4,049,710 pacientë, kanë vdekur 432,638 si dhe janë infektuar 7,884,772, njofton Klan Kosova.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës prijnë me numrin e të infektuarve kur numri i përgjithshëm është 2,142,224 teksa kanë vdekur 117,527 persona si dhe janë shëruar 854,106 pacientë.

Brazili radhitet në vendin e dytë me 850,796 të infektuar, 42,791 të vdekur dhe janë shëruar 437,512 persona.Në vendin e tretë është Rusia me 528,964 të prekur, kanë vdekur 6,948 njerëz si dhe janë shëruar 280,050.

Kujtojmë se virusi korona për herë të parë u përhap në Wuhan të Kinës dhjetorin e vitit të kaluar, teksa deri tash është përhapur në mbi 188 vende të botës – ku rajonet më të goditura janë Amerika dhe Evropa.

Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company

Të tjera