Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mbi 1.3 milion viktima nga Covid-19 në botë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Më shumë se 1.3 milion njerëz kanë humbur jetën nga koronavirusi i ri në të gjithë botën, sipas të dhënave nga burime zyrtare të mbledhura nga AFP.

  Në total, ka të paktën 1.303.783 viktima për 53.380.442 raste të deklaruara të Covid 19 edhe pse ekspertët thonë se të dhënat zyrtare ka gjasa të përfshijnë vetëm një fraksion të numrit total të infektimeve dhe viktimave. Rastet e reja dhe numri i viktimave po rritet sërish ndërsa një valë e dytë infektimesh ka prekur Evropën dhe shtetet e bashkuara.

  Pothuajse një në pesë viktima është regjistruar në SHBA, ndërsa Brazili është vendi i dytë më i prekur në botë, i ndjekur nga India, Meksika dhe Britania e madhe. Bota ndërkohë i është gëzuar këtë javë lajmit për një avancim të madh në kërkimet për vaksinën kundër koronavirusit, por një ekspert i OBSH paralajmëroi se keqinformimi dhe mosbesimi i publikut do ti bënte vaksinat të padobishme.

  SHBA raportoi më shumë se 184 mijë raste të reja koronavirusi të premten, shifër kjo më e larta që nga fillimi i pandemisë, dhe 1431 viktima. Në total, SHBA ka mbi 10.7 milionë raste koronavirusi dhe 244 mijë viktima. Ndërkohë në të gjithë vendin, vetëm të premten, u shtruan në spital mbi 68 mijë të prekur nga koronavirus

  8 Marsi në Park Hotel & Spa – Që t’i të ndjehesh si Mbretëreshë ….
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Jeton Ismaili, është gazetar në Luginën e Preshevës që tash e sa vjet përcjell sektorin e e politikës. Ai ka thënë zor...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Vip01 Prill 2023
  Konkurrentja e edicionit të dytë të Big Brother VIP Albania, Olta Gixhari, ka vendosur që sonte të lërë lojën. Ajo ka deklaruar...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Lajme01 Prill 2023
  Profesori në Universitetin John Hopkins, Edward Joseph ka thënë se në rast të dështimit të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, do të...
  Vip01 Prill 2023
  Arbana Osmani e nisi mbrëmjen e sotme spektaklin e “Big Brother VIP” duke njoftuar se të gjithë banorët, përpos njërës, kanë vendosur...
  Vip01 Prill 2023
  Sot banorët janë sfiduar për të zgjedhur nëse është e vërtetë apo jo, informatat jashtë “BBVA”. Njëra nga to ishte se Kevin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.