×
 • Lajme
 • Lajme

  Matoshi: Haradinaj e delegjitimoi idenë e këmbimit të territoreve, Kurti e frikësoi popullin “me thika mbi harta”

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, më 30 janar të vitit 2019 kishte folur në telefon me Këshilltarin për Siguri Nacionale të Presidentit Trump, John Bolton, me të cilin e kishte sqaruar çështjen e shkëmbimit të territoreve, kështu ka thënë në një deklaratë Këshilltari politik i Haradinajt, Halil Matoshi.

  Ai u shpreh se “Ramush Haradinaj e delegjitimoi idenë e këmbimit të territoreve, ndërsa Albin Kurti e frikësoi popullin “me thika mbi harta”, vetëm për ta rritë mbështetjen popullore kinse si mbrojtës i Kosovës; shtetësinë, rendin kushtetues dhe simbolik të së cilës kurrë nuk e bëri hesap…”

  “Haradinaj që në nëntor 2018 i tha TV Klan Kosovës se zgjidhja që presupozonte korrigjimin e kufijve, shkëmbimin e territoreve është e vdekur, sepse kjo presupozonte ndarje e Kosovës. Në BE nuk ka disponim për këtë”- pati thënë ai”.

  “Po pse e ringjalli Albin Kurti këtë ide, me të  cilën, e rriti mbështetjen popullore, por i dëmtoi rëndë marrëdhëniet me Amerikën, marrëdhënie që populli i Kosovës i shihte si të bekuara e të përhershme!?”

  “Të paraqitej Kosova si jo bashkëpunuese me Perëndimin dhe penguese e shtytjes përpara të nismave amerikane, këtë e synonte Rusia me “luftën hibride” për destabilizimin e Ballkanit Perëndimor, (që tashmë tre vjet është e pandalshme duke nisë në Maqedoni, pastaj Mal të Zi) pra pashmangshëm edhe në Kosovë”.

  “Pse Qeveria Kurti nuk e tha të vërtetën, që e kumtoi disa herë pararëndësi i tij, Haradinaj se kjo ide që ai e delegjitimoi me tarifën 100%, përfundimisht u shua me shkarkimin e Bolton-it, në shtator, 2019 kur Haradinaj ishte ende Kryeministër në detyrë!?”.

  Stresi thotë se Vivien s’ka fuqi pa Getinjon, pajtohet Lugati
  Nga Rubrika
  Lajme23 Shtator 2023
  Eksperti i sigurisë Drizan Shala, tha se nëse KFOR do i mundësojë Vuçiçit që ai të vizitojë Manastirin e Graçanicës, do të...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka qëndruar sot për vizitë në Lipjan. Ai atje është takuar me bashkëpartiakët e tij. Këtë Haradinaj...
  Kronika23 Shtator 2023
  Policia në Kaçanik të premten ka arrestuar një të mitur. Të njëjtit i kanë gjetur një revole me 3 copë fishekë. Me...
  Të tjera
  Kronika23 Shtator 2023
  Një prizrenas ka raportuar në Polici se derisa ishte duke punuar në pronën e tij ka hasur në një mjet të dyshuar...
  Sport23 Shtator 2023
  Një tribunë e stadiumit me bari artificial në Korishë të Prizrenit është shembur gjatë ditëve të fundit. U përurua në vitin 2019,...
  Vip23 Shtator 2023
  Afrona Dika ditët e fundit po i kalon në një nga ishujt më të pasur të Islandës. Ajo nuk e bëri publike...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kreu i Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti, gjatë të premtes ka takuar kandidatët shqiptarë që do të marrin pjesë në zgjedhjet e...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Eksportet e Kinës të dy mineraleve të rralla thelbësore për prodhimin e gjysmëpërçuesve ranë në zero në gusht, një muaj pasi Pekini...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Ushtria e Libanit deklaroi se hodhi gaz lotsjellës ndaj ushtarëve izraelitë në përgjigje të sulmit të këtyre të fundit me bombola tymi...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.