Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Masat kundër pirjes së duhanit, shqiptohen 160 gjoba për shkelësit

  FrontOnline
  24 Mars 2023

  Me 16 Shkurt të këtij vitit ministri i Bujqësisë, Faton Peci,  ka njoftuar se do të ketë zero tolerancë ndaj pirjes së duhanit në ambiente të mbyllura.

  Ministri pati njoftuar se ka kërkuar nga Agjencia e Ushqimit dhe e Veterinës masa rigoroze kundrejt zbatimit të Ligjit për Kontrollin e Duhanit si dhe shtim të aktivitetit të inspektorëve sanitarë në terren.

  Front Online ka kontaktuar zyrtarin për Informim në AUV, Lamir Thaçin, për ta pyetur se a po gjen zbatim kërkesa e ministrit Peci.

  Thaçi tha se janë realizuar 816 inspektime ku janë hasur 160 raste të shkeljes së ligjit.

  Ai ka bërë të ditur edhe shumën e gjobave që personat do të gjobitën në rast se nuk respektojnë ligjin.

  “Gjoba për qytetarët është 50 euro, për personat përgjegjës është 800 euro ndërsa për persona juridik është 3 mijë euro. Nga dita e enjte deri me tani janë raportuar rreth 816 inspektime ku në 160 prej tyre janë shqiptuar masa sanksionuese të përcaktuara me ligj”, u shpreh Thaçi për Front Online.

  Zyrtari nga AUV-i tha se thirrja e ministrit Peci për respektim të ligjit për duhanin, ka dhënë efekt.

  Ai thotë se ekipet e inspektoratit sanitar kanë prioritet mbikëqyrjen e këtij ligji në hapësirat e mbyllura.

   “Ka ngritje të nivelit të respektimit të ligjit. Jemi duke pranuar komente se janë duke e  mirëpritur masa e gjerë. Po ashtu thirrja e  komunikuar nga  Ministri se toleranca do të jetë zero ndaj secilit shkelës qe haset në inspektim. Ka dhen efektin,  duke i bere me dije se shkelësit nuk do të sanksionohen”, deklaroi Thaçi.

  Thaçi tha se AUV-i është duke u përballuar me kapacitete të kufizuara të inspektorëve.

  “AUV, ka kapacitete të kufizuara me inspektorë në të gjitha sektorët,  tani e një kohë të gjatë. Jemi në pritje të organizimeve të inspektorëve sipas ligjeve të reja. Gjatë kësaj kohë dhe po sa të përfundojë do të dimë saktë edhe numrin e inspektorëve qe do të angazhohen në kuadër të AUV-së sipas sektorëve”, theksoi Thaçi për Front Online.

  Ndryshe, ministri i Bujqësisë ka deklaruar se  në ditën kur qytetaret shohin vendosmërinë e shtetit, për ta bërë të zbatueshëm një rregull qe bëhet për ta ruajtur shëndetin dhe jetën e tyre ata menjëherë ndryshojnë sjellje dhe e përqafojnë e mirëpresin. Ata të cilët në çfarëdo forme tentojnë ti shkelin rregullat, sigurisht që do të përballen me masën ndëshkimore qe e ka përcaktuar ligji./FrontOnline/

  Nga 10 janari fillojnë reduktimet, këto vende do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Lajme31 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë të ditur se e ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan,...
  Lajme31 Maj 2023
  Gazetarja Olha Priadko u strehua sot në Kosovë, në kuadër të programit “Journalists in Residence – Kosovo”. Ajo erdhi bashkë me djalin...
  Lajme31 Maj 2023
  Ish i dërguari special për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell, ka komentuar përsëri për tensionet në veri. Me anë të një...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.