Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Martohet kryeministrja më e bukur në botë

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Kryeministrja finlandeze Sanna Marin u martua me ish-futbollistin Markus Räikkönen, me të cilin kishte qenë në një lidhje për 16 vjet. Një deklaratë nga qeveria finlandeze thotë se ceremonia e martesës së çiftit u mbajt të shtunën mbrëma në rezidencën e kryeministres.

  Kryeministrja e Finlandës ndau vetëm një foto nga dasma në llogarinë e saj personale në Instagram. Marin, 34 vjeçe, e cila mori detyrën në dhjetor 2019, u bë kryeministrja më e re në vend.

  Marin ka përparuar me shpejtësi, në vetëm shtatë vjet, nga një politikane lokale në majën e politikës finlandeze. Ajo filloi ngjitjen e saj në moshën 27 vjeçe, kur hyri në Këshillin Bashkiak në qytetin e saj të lindjes, Tampere. Ajo më pas kryesoi Këshillin Bashkiak qysh në vitin 2013 dhe e drejtoi atë për katër vjet të plotë, duke u rizgjedhur në 2017.

  Së bashku me karrierën e saj politike në nivelin lokal, ajo u ngjit në shkallët brenda partisë dhe në nivelin kombëtar. Ajo u zgjodh nënkryetare e Partisë Socialdemokrate (SDP) në 2014. Ajo hyri në parlament për herë të parë në 2015, dhe u rizgjodh katër vjet më vonë.

  Në qershor të vitit të kaluar, ajo u bë Ministre e Transportit, dhe në fund të vitit u bë kryeministrja e vendit të saj.

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Recep Tayyip Erdogan ka kandiduar sërish për postin e presidentit në zgjedhjet presidenciale që pritet të mbahen më 14 majit të këtij...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.