[wp-story]

Lajme

Marrëveshja Kosovë-SHBA, ministrja Haradinaj publikon detaje

Marrëveshja Kosovë-SHBA, ministrja Haradinaj publikon detaje
09:46 | 31 Dhjetor 2020

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla ka dhënë detaje për marrëveshjen që ka nënshkruar Kosova me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Në një shkrim në Facebook, minstrja Haradinaj ka shkruar se marrëdhënia kryesore strategjike e Republikës së Kosovës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës thellohet edhe më tej sot me nënshkrimin e Marrëveshjes për Nxitje të Investimeve.

Ajo tha se këtë marrëveshje e ka propozuaar në mbledhje të qeverisë me datë 7 tetor ku edhe është miratuar.

Kjo marrëveshje që u nënshkrua sot nga Qeveria e Kosovës dhe Qeveria e SHBA-ve, afirmon dëshirën e përbashkët për nxitjen e aktiviteteve shumë të nevojshme ekonomike amerikane në Republikën e Kosovës që promovojnë zhvillimin e burimeve dhe kapaciteteve ekonomike të Republikës së Kosovës, rrisin punësimin, prosperitin e mirëqenien për qytetarët e Kosovës. Gjithashtu mundëson konkretizimin e zotimeve për projekte ekonomike të Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të ndërmarra në Marrëveshjen e datës 4 Shtator 2020 në Ëashington D.C. Zoti i bekoftë Shtetet e Bashkuara të Amerikës si djep i lirisë dhe prosperitetit, që Kosovës i qëndroi pranë gjithmonë./FrontOnline/

Marrëdhënia kryesore strategjike e Republikës së Kosovës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës thellohet edhe më tej sot me…

Posted by Meliza Haradinaj-Stublla on Thursday, December 31, 2020

 

Petrol Company në muajin e shenjtë të Ramazanit, dhuron pako ushqimore per familjet nevojtare në qytetin e Vitisë

Të tjera