[wp-story]

Bota/Rajoni

Marko Gjuriq ambasador në SHBA?

Marko Gjuriq ambasador në SHBA?
12:40 | 15 Shtator 2020

Drejtori i Zyres për Kosovën në Qeverinë e Serisë, Marko Gjuriq, do të jetë ambasadori i ri i Serbisë në Uashington, ka raportuar të martën B92, duke u thirrur në burimet e veta.

Si ka shkruar ky portal serb, duhet që së pari të përfundojnë të gjitha çështjet procedurale, para se Gjuriqi ta marrë detyrën e re.

Ambasada në Uashington ka mbetur e zbrazët, pasi që ka skaduar mandati i ambasadorit të mëparshëm të Serbisë, Gjergjo Matkoviq.
Prania e Gjuriqit në Uashington gjatë negociatave dhe nënshkrimit të marrëveshjes ka bërë që mediat në Beograd të shkruajnë se Gjuriqi mbase po përgatitet për post në ministri, mbase edhe ta zëvendësojë ministrin e jashtëm serb, Ivica Daçiqin.

“Petrol Company” ul çmimet për 15 %. Ja sa kushton një litër naftë

Të tjera