Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Maqedonia synon të kërkojë testin PCR edhe për udhëtarët që kalojnë transit

  FrontOnline
  12 Gusht 2020

  Komisioni për Sëmundje Infektive në Maqedoni të Veriut në mbledhjen e sotme do të shqyrtojë mundësinë që të kërkohet testi negativ PCR për COVID-19 për qytetarët e vendeve fqinje të cilët kalojnë transit , shkruan Alsat-M.

  Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, mbrëma ka paralajmëruar se do të shqyrtohet kjo masë.

  Ai ka thënë se për momentin ata që transitojnë në Maqedoni të Veriut nuk kanë nevojë për test PCR negativ, por vetëm e kanë të kufizuar numrin e orëve për hyrje dhe dalje në vend.

  Masat e reja Maqedonia e Veriut po i shqyrton pas rastit në fluturimin nga Shkupi për në qytetin finlandez Turku.

  Në fluturimin e të shtunës, së paku 26 persona rezultuan pozitivë me COVID-19. Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut dje ka informuar se në atë fluturim ishin 95 kosovarë nga 157 pasagjerë sa ishin në të.

  Nga një fluturim tjetër i kompanisë Wizzair nga Shkupi për në Turku të Finlandës, janë futur në karantinë të 30 pasagjerët, siç është njoftuar nga autoritetet finlandeze. Ata që jetojnë në Finlandë janë urdhëruar në izolim shtëpiak, ndërsa për të tjerët karantinën e sigurojnë autoritetet lokale. Madje është njoftuar se udhëtarët nuk janë lejuar të shfrytëzojnë transportin publik në rrugën për në vendin ku do të karantinohen. Të gjithë do të testohen.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për ndërprerjen e energjisë-elektrike
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Një shofer në Finlandë mori gjobën më të lartë ndoshta për tejkalim shpejtësie. Ai është gjobitur me 121 mijë euro, pasi gjobat...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly sot ka qëndruar në Ukrainë, ku është takuar me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky....
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, më 5 qershor e shpalli veten kandidat në garën presidenciale të republikanëve për pozitën e presidentit, duke nisur...
  Të tjera
  Lajme05 Qershor 2023
  Në lidhje me situatën në veri, anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Zenun Pajaziti ka thënë se aktivitetet e...
  Lajme05 Qershor 2023
  Kryetari i Zveçanit nga radhët e PDK-së, Ilir Peci tha se as që e mendon tash për tash dorëheqjen. Kurse kryetari tjetër...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Katër persona janë arrestuar në Tiranë, për të cilët policia atje bëri të ditur se dyshohen për vepra të ndryshme penale. Një...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Disa trafikantë shqiptarë të përfshirë në një mega trafik droge në Europë, si dhe në bashkëpunimin me klanet mafioze kalabreze, “Ndrangheta”, kanë...
  Lajme05 Qershor 2023
  Mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme po shihet nga faktori ndërkombëtar si rruga e duhur për shtensionimin e situatës në Veri. Ish-kryetari i...
  Lajme05 Qershor 2023
  Sllagjana Pantoviq, është emëruar nënkryetare e komunës së Zveçanit. Kjo u konfirmua për Klankosova.tv nga kryetari i kësaj komune Ilir Peci. Pantoviq,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.