Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Maqedonia e V. nuk planifikon të mbyllet përkundër rritjes së rasteve me COVID-19

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Maqedonia e Veriut nuk planifikon shtrëngimin e masave kundër COVID-19, pavarësisht rritjes së numrit të viktimave dhe të të infektuarve me koronavirus. Drejtuesit e institucioneve shëndetësore apelojnë për respektimin e masave në fuqi, që të mos vijnë në situatë për ndërmarrjen e masave shtesë.

  Mbajtja e maskave në ambiente të mbyllura dhe të hapura, nën kushtet e përcaktuara, mbyllja e lokaleve të gastronomisë në orën 21:00 si dhe ndalimi i grumbullimit i më shumë se katër personave pas kësaj ore, janë masat me të cilat Ministria e Shëndetësisë shpreson se do të rezultojnë me sukses në uljen e shifrave të larta me COVID-19.

  Të mërkurën janë regjistruar mbi 1,300 persona të infektuar me koronavirus si dhe 26 viktima. Rastet e reja dolën pas më shumë 3,800 teste të bëra.

  “Edhe një herë i bëj thirrje qytetarëve sepse ndodhemi në një periudhë komplekse dhe të rëndë, prandaj duhet të jemi të vetëdijshëm dhe të respektojmë masat, të mos dalim pa nevojë nga shtëpia, të mos grumbullohemi. Kapacitetet spitalore vërtetë janë të mbingarkuara, ndërsa personeli mjekësor po përballem me angazhim të madh në trajtimin e të sëmurëve. Sistemi shëndetësor ka nevojë për mbështetjen e të gjithë neve, që me sukses ta përballojmë gjendjen e krijuar”, ka deklaruar ministri i Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe.

  Numri i personave të shtruar në spitalet e vendit ka arritur në mbi 1,000, shumica prej të cilëve janë në gjendje të qëndrueshme.

  Sipas raportit të Institutit të Shëndetit Publik, në javën e parë të nëntorit, numri është rritur për 25.5% në krahasim me javën paraprake.

  Në raport janë publikuar të dhëna edhe mbi personelin mjekësor. Që nga paraqitja e rastit të parë në muajin shkurt, nga më shumë se 41,000 të diagnostikuar me COVID-19, 1,527 janë personel mjekësor, prej tyre 12 e kanë humbur jetën.

  Ndërkohë, për rritjen e numrit të të infektuarve dhe në veçanti për vdekjet e larta, partia maqedonase në opozitë VMRO-DPMNE ka akuzuar ministrin e Shëndetësisë, Venko Filipçe. Nga kjo parti kanë thënë se ky zyrtar i qeverisë, me publikimin e shifrave natën vonë po tenton të fshehë gjendjen reale, e cila sipas opozitës, është katastrofale, duke argumentuar se kjo dëshmohet nga numri i viktimave që ka arritur në mbi 1,200.

  “Një numër i madh i tyre do të mbijetonin sikur të kishte vende të lira të spitale, një numër i madh do të mbijetonin sikur të kishin para për shërim në spitalet private, pasi shëndetësia publike ka dështuar. Kemi të bëjmë me dështim të sistemit shëndetësor në krye me ministrin Venko Filipçe”, ka deklaruar zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së, Naum Stoilkovski.

  Por, partia në pushtet Lidhja Social Demokrate, pretendimet e VMRO-së i cilëson si obstruksion, pasi siç thonë nga LSDM-ja, që nga fillimi i pandemisë, përveç kritikave nuk ka ofruar asnjë zgjidhje për përballje me koronavirusin.

  “Shëndeti i qytetarëve nuk është i rëndësishëm për ta. Përkundrazi, ata përpiqen në çdo mënyrë të minojnë sistemin shëndetësor, ta bëjnë më të vështirë punën e punonjësve shëndetësorë. Në vend të ndihmës dhe mbështetjes, nga fillimi i pandemisë deri më sot, Hristijan Mickoski dhe VMRO-DPMNE shohin vetëm pengesa, lajme të rreme dhe shkelje masive të masave për të mbrojtur kundër COVID-19”, ka deklaruar Kostadin Kostadinov, anëtar i kryesisë së LSDM-së

  Artani paralajmëron Xhulin: Ruaju!
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Jeton Ismaili, është gazetar në Luginën e Preshevës që tash e sa vjet përcjell sektorin e e politikës. Ai ka thënë zor...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Vip01 Prill 2023
  Konkurrentja e edicionit të dytë të Big Brother VIP Albania, Olta Gixhari, ka vendosur që sonte të lërë lojën. Ajo ka deklaruar...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Lajme01 Prill 2023
  Profesori në Universitetin John Hopkins, Edward Joseph ka thënë se në rast të dështimit të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, do të...
  Vip01 Prill 2023
  Arbana Osmani e nisi mbrëmjen e sotme spektaklin e “Big Brother VIP” duke njoftuar se të gjithë banorët, përpos njërës, kanë vendosur...
  Vip01 Prill 2023
  Sot banorët janë sfiduar për të zgjedhur nëse është e vërtetë apo jo, informatat jashtë “BBVA”. Njëra nga to ishte se Kevin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.