×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Maqedonia do të marrë hua 530 milion euro deri vitin e ardhshëm

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Qeveria ndoshta do të marrë hua 530 milion euro deri vitin e ardhshëm, para për të financuar deficitin buxhetor. Sipas parashikimeve të fundit të shpallura sot nga Kryeministri Zoran Zaev dhe Ministri i Financave Fatmir Besimi për buxhetin për vitin 2021 vit, deficiti në thesarin e shtetit do të jetë 34.9 miliardë denarë (567 milion euro) ose 4.9 përqind e BPV-së. Në atë vit do të mblidhen për të paguar borxhe të vjetra prej rreth një miliard euro.

  Kryeministri dhe Ministri njoftuan ndryshime në burimet e financimit të nevojave buxhetore dhe riprogramimin e borxhit publik. Është planifikuar të lëshohet një lidhje shtetërore për zhvillim dhe paratë do të sigurohen nga privatizimi i disa prej shoqërive aksionare në të cilat shteti është aksioner ose ndërmarrjet shtetërore që janë me humbje, por edhe shitja e tokës shtetërore.

  Sipas informacionit, vitin e ardhshëm paratë do të sigurohen nga financimi i jashtëm me një eurobond që do të realizohet në gjysmën e parë të vitit, ndërsa pjesa tjetër do të plotësohet me letra me vlerë vendase. Në tregun e brendshëm do të huazohet edhe deri në fund të këtij viti.

  “Strategjitë t’i lënë përjashta, ta shijojnë këtë eksperiencë të paharrueshme”, u thotë Bruno banorëve të rinj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Mediet italiane kanë publikuar pamjet pas aksidentit të rëndë trafiku që ndodhi natën e 7 dhjetorit në, në Portugero pranë Venecias, ku...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Mijëra peshq të ngordhur janë parë në një plazh në Japoninë veriore. Peshku, i përbërë kryesisht nga sardele dhe pak skumbri, u...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Adoleshenti, Ethan Crumbley është dënuar me burgim të përjetshëm, pa lirim me kusht, për vrasjen e katër shokëve të klasës dhe plagosjes...
  Të tjera
  Vip08 Dhjetor 2023
  Moderatori i spektaklit Alaudin Hamiti ia ka bërë një pyetje Blerandos, “dikush të sheh si lojtar të fortë dikush më pak të...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Blerando ka folur për shoqërinë e tij më Bleron brenda shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2. Ai ka thënë se është...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të ulëta në orët e mëngjesit, të cilat në orët vijuese...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Fondi Sovran i Kosovës i cili ka kaluar në leximin e parë në Kuvendin e Kosovës është diskutuar sot në EURO n’7....
  Sport08 Dhjetor 2023
  Juventusi ka arritur të shënojë fitore ndaj Napolit me rezultat 1-0 në derbin e javës së 15-të të Serie A. Pjesa e...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Shtetet e Bashkuara kanë vënë veto në Rezolutën e cila ka bërë thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gazë. 13 nga anëtaret...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.