Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Maqedoni e Veriut: Gati Qeveria LSDM-BESA-BDI

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Kornizat e bashkëpunimit qeveritar për katër vitet e ardhshme tashmë janë vendosur.Gazeta KOHA merr vesh se koalicioni LSDM-BESA do të kenë partner koalicioni BDI-në e Ali Ahmetit, ndërsa pjesë e Qeverisë do të jetë edhe Menduh Thaçi.

  Me këtë, shumica parlamentare do të ketë 62 deputetë.

  Zyrtarë nga dy partitë politike konfirmojnë për KOHA se formalizimi i koalicionit do të bëhet pas 4 gushtit, kur pritet që Zoran Zaevi, Ali Ahmeti dhe Bilall Kasami në takim publik të zyrtarizojnë Qeverinë e ardhshme.KOHA gjithashtu merr vesh se është arritur edhe pajtimi për kryeministrin, ndërsa do të jetë 3 vjet me 1 për LSDM-në. Ka mbetur të diskutohet vetëm koha se cila parti do të ketë kryeministrin vitin e parë, thonë për gazetën KOHA zyrtarë të lartë nga të dyja partitë.Ndryshe, ditët e fundit faktori ndërkombëtar insistonte në formimin sa më të shpejtë të Qeverisë, ndërsa në mënyrë direkte aludonin në vazhdimi e rrugës proevropiane, si dhe në Qeveri stabile. (koha.mk)

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një hotel shtatëkatësh në Stamboll është përfshirë nga flakët mëngjësin e sotëm, duke shkaktuar dy viktima dhe dy të lënduar. Zjarri në...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ka tronditur SHBA-në, ku një 30-vjeçar është goditur me thikë në një autobus në Las Vegas. Në video,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Christopher Hill, ka folur rreth bombardimeve të NATO-s që u zhvilluan 24 vjet...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Liderёt e Bashkimit Evropian nёpёrmjet tё konkluzave kanё pёrshendetur marrëveshjen e arritur nё Ohёr të Mqedonisë së Veriut, nё mes tё kryeministrit...
  Lajme24 Mars 2023
  Trepça ka hapur rreth 100 vende të lira të punës. Është hapur konkurs i brendshëm për punëtorë në Minierë LINKU KËTU
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Tanzania ka njoftuar shpërthimi e një sëmundje vdekjeprurëse e cila vjen nga virusi Marburg. Deri më tani janë shënuar 5 viktima si...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me kabinetin qeveritar sot do të bëjë homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit”...
  Lajme24 Mars 2023
  Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji, në mbledhjen e mbajtur të enjten, ka vendosur për shtrenjtim të çmimit të rrymës. Ky...
  Lajme24 Mars 2023
  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere sot do të mbajë mbledhje. Në këtë mbledhje do të ketë diskutim rreth Bordit Drejtues të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.