×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Maqedoni: Disa industri do të kenë pasoja të mëdha nga kriza me Coronavirusin

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Nëse, për shkak të pandemisë coronavirus, vëllimi i punës në objektet industriale në Maqedoni zvogëlohet, kjo do të çojë në largimin e punëtorëve, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Ekzistojnë ndryshime nga sektori në sektor dhe ndikimi nuk do të jetë i njëjtë kudo. Situata është e paparashikueshme, por ky skenar “i zi” mund të ndodhë. Mare Ançeva, sekretare e përgjithshme në sindikatën për industri, energji dhe miniera, thotë se nëse prodhimi zvogëlohet, numri i punëtorëve do të bjerë.

  “Numri i punëtorëve gjithmonë varet drejtpërdrejt nga procesi i prodhimit. Nëse vëllimi i punës zvogëlohet, numri i punëtorëve në industri gjithashtu do të ulet. Parashikimet për industrinë e metaleve nuk janë optimiste. Shumë do të varet nga gjendja e punëve në vendin tonë, por edhe globalisht. Dihet që në vendin tonë industria është kryesisht e përqendruar në Shkup, dhe në Shtip, që është qendra e tekstilit”, shpjegon Ançeva.

  Situata në industrinë e përpunimit është e keqe dhe priten largime nga puna, njoftoi këto ditë Enti Shtetëror për Statisitka. Sipas raportit, situata ekonomike e subjekteve afariste në industrinë prodhuese është e pafavorshme. Kërkesa e pamjaftueshme e huaj, mungesa e fuqisë punëtore të kualifikuara, mjedisi i pasigurt ekonomik dhe kërkesa e pamjaftueshme e brendshme kanë ndikimin më të madh në kufizimin e vëllimit të prodhimit.

  Nërsa Mariana Perkovska nga Grupi i Tekstileve thotë se ato kompani që punojnë me shitje online kanë rritje, dhe një rënie në punë është vërejtur në mesin e atyre që punojnë me shitje fizike të sendeve.

  “Me mbylljen e Kinës dhe mënyrën e re të jetës, puna është rikthyer në Evropë dhe në Ballkan, dhe nuk mendoj se do të ketë pushime të mëdha nga puna, por do të ketë vërshime të punëtorëve nga një kompani në tjetrën” tha ajo.

  Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se forcat e armatosura të vendit të tij vranë rreth gjysmën e komandantëve të Hamasit gjatë operacioneve...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Një ngjarje e shokuese, ka ndodhur në SHBA ku një 13 vjeçar ka vrarë nënën e tij me thikë dhe më pas...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli ka reaguar sërish për vrasjen e Liridona Ahmetaj. Ai ka reaguar ashpër kundrejt deklaratave të ndryshme që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Paneli i Gjykatës së Apelit të Gjykatës Speciale në Hagë më 14 dhjetor do ta shqiptojë aktgjykimin në rastin e Salih Mustafës....
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Parashkrimi i numrit të madh të lëndëve, vazhdon të jetë sfida kryesore në sistemin e Drejtësisë. Këtë e theksoi hulumtuesi i lartë...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Takimi i kryeministrit Albin Kurti me njësitin elitar të Policisë së Kosovës më 15 nëntor përfundoi pa sukses. Pas këtij takimi, ky...
  Ekonomi06 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës, në asistimin e Njësitit Anti-kontrabandë nga Dogana e Kosovës dhe ATK-së me qëllim të luftimit të Ekonomisë jo formale,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.