Bota/Rajoni

Manovrat e vazhdueshme të Marinës Kineze në ngushticën e Tajvanit

Manovrat e vazhdueshme të Marinës Kineze në ngushticën e Tajvanit
11:59 | 10 Gusht 2022

Rreth 20 marina kineze dhe tajvaneze janë ende të vendosura pranë linjës qendrore jozyrtare të ngushticës së Tajvanit sot, tha një burim i njohur me çështjen për Reuters.

Disa anije të marinës kineze vazhduan të kryejnë manovra pranë bregut lindor të Tajvanit sot, tha ky burim, sipas agjencisë britanike.

Komanda Lindore e Ushtrisë Çlirimtare Popullore të Kinës njoftoi dje se po vazhdonte stërvitjet e përbashkëta ushtarake në det dhe hapësirën ajrore rreth ishullit të Tajvanit dhe zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Wang Wenbin tha se ato synonin të paralajmëronin Shtetet e Bashkuara dhe t’u jepnin një mësim “tajvanezëve”.

“Masat që kemi marrë janë një përgjigje ndaj vizitës në Tajvan të Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi. Përgjigja e Kinës është e justifikuar dhe legjitime dhe shërben si një paralajmërim për nxitësit dhe një mësim për separatistët tajvanezë”, tha Wang, raporton Tanjug.

Ai tha se ekziston vetëm një Kinë, pjesë përbërëse e së cilës është Tajvani.

Ministri i Jashtëm i qeverisë në Taipei, Joseph Wu, tha më parë se Kina përdori vizitën e Pelosit për të nisur manovra ushtarake në shkallë të gjerë pranë Tajvanit, me qëllim ndryshimin e status quo-së në zonën e ngushticës së Tajvanit./FrontOnline/

 

Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…

Të tjera