Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Malisheva: Gjendjen me COVID e kemi të menaxhueshme

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Shtabi emergjent komunal në Malishevë, nën drejtimin e nënkryetarit të komunës, Hajdin Berisha, sot pas publikimit të rezultateve të fundit, e ka mbajtur takimin e rregullt ku është bërë vlerësimi situatës aktuale pandemike, ku është konstatuar se situata është në kontroll dhe e menaxhueshme.

  Në këtë takim, shtabi emergjent kërkoi nga inspektorati komunal, që të zbatoj masat më të ashpra për ata që pas shumë vërejtjeve, nuk i zbatojnë vendimet për mbrojtje nga Covid-19, si dhe u tha se inspektimi do të jetë edhe më i shumtë gjatë 24 orëve në ditë.

  Përndryshe në këtë takim të radhës, të gjithë anëtarët e shtabit, varësisht nga institucionet që përfaqësojnë, kanë raportuar për gjendjen në sektorët e tyre, ku u tha se të gjitha shkollat po punojnë sipas planit A, përjashtuar gjimnazin që punon me planin B, ndërsa edhe në shëndetësi, përkundër rritjes së numrit të pacientëve, të gjitha shërbimet janë duke u kryer pa probleme.

  Sa i përket ditës së sotme, nënkryetari Hajdin Berisha, ka bërë të ditur se bazuar në raportet nga IKSHPK dhe kontakti në terren, sot janë regjistruar 9 raste me Covid-19, dhe ato raste vijnë nga këto vendbanime: 2 raste në Bubavec, 2 në Mleqan, 2 në Bellanicë, dhe nag 1 rast në Banjë, Astrazup dhe Drenoc.

  Gjendja e përgjithshme me covid-19 në Komunën e Malishevës, nga data 14 mars e deri më sot është kjo: gjithsejtë të prekur me covid-19 janë 332 persona, prej tyre 253 janë shëruar , 25 kanë vdekur dhe aktiv me covid-19 janë 54 persona.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme01 Prill 2023
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Skender Hyseni e ka mbështetur Marshin për Drejtësi që do të mbahet nesër. Hyseni përmes...
  Lajme01 Prill 2023
  Shkeljeve që kanë ndodhur në Kosovë për 12 muaj, e rekomandimeve të Avokatit të Popullit mezi iu vjen fundi në raportin 232...
  Lajme01 Prill 2023
  Të akuzuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe tre bashkëpunëtorë të tij të kohës së...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Vip01 Prill 2023
  Konkurrentja e edicionit të dytë të Big Brother VIP Albania, Olta Gixhari, ka vendosur që sonte të lërë lojën. Ajo ka deklaruar...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Lajme01 Prill 2023
  Profesori në Universitetin John Hopkins, Edward Joseph ka thënë se në rast të dështimit të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, do të...
  Vip01 Prill 2023
  Arbana Osmani e nisi mbrëmjen e sotme spektaklin e “Big Brother VIP” duke njoftuar se të gjithë banorët, përpos njërës, kanë vendosur...
  Vip01 Prill 2023
  Sot banorët janë sfiduar për të zgjedhur nëse është e vërtetë apo jo, informatat jashtë “BBVA”. Njëra nga to ishte se Kevin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.