Bota/Rajoni

Mali i Zi nga fitorja në disfatë, vendi me më së shumti raste aktive për kokë banori

Mali i Zi nga fitorja në disfatë, vendi me më së shumti raste aktive për kokë banori
19:51 | 15 Korrik 2020

Pasi Instituti Malazez i Shëndetit Publik analizoi rezultatet e 2,000 testeve të martën, të cilat më parë u dërguan në Gjermani për analiza për shkak të kapacitetit më të vogël të laboratorëve në Mal të Zi, ky vend, fqinj me Shqipërinë e Kosovën, i cili qe i pari në Europë që shpalli fundin e epidemisë, tashmë është vendi me rastet më aktive të infeksionit në rajon.

Përkatësisht, rezultatet treguan se 475 nga dy mijë testet e analizuara në Gjermani ishin pozitive, dhe kur shtojmë 66 raste pozitive të konfirmuara në laboratorët malazezë, bëhen gjithsej 1453 raste aktive ose 231 raste aktive për 100 mijë banorë.

Të martën, Bashkimi Evropian hoqi Malin e Zi dhe Serbinë nga lista e vendeve të treta, të cilat mund të udhëtojë në BE pa kufizime për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike.

Kreu i organit koordinues kombëtar për sëmundjet infektive, Milutin Simoviç, tha se nuk do të ketë masa drastike, siç janë ato nga vala e parë, kur qytetarët qëndruan në shtëpitë e tyre në gjendje shtetrrethimi për javë të tëra.

“Tani ne dalim për të punuar, sepse ekonomia gjithashtu mbron shëndetin publik”, tha Simoviç, duke theksuar se kjo është tani një mënyrë tjetër e jetës me një epidemi, “ku kemi lënë shtëpitë tona, ku shkojmë në punë, por kemi akoma shumë për të bërë. Duhet të distancohemi, të jemi më të përgjegjshëm dhe të disiplinuar ”.

Autoritetet shëndetësore malazeze, pasi analizuan situatën epidemiologjike, të martën në mbrëmje vunë re një rritje të konsiderueshme të rasteve të reja në kryeqytet, ku jetojnë 200,000 njerëz, një e treta e popullsisë së përgjithshme të vendit. Aktualisht ka 553 raste aktive në Podgoricë.

Në valën e parë të epidemisë së koronavirusit në Mal të Zi, 324 pacientë u infektuan, ose pothuajse pesë herë më pak sesa në valën e dytë, e cila filloi në mes të qershorit.

Numri i përgjithshëm i të vdekurve është 26, nëntë në valën e parë, dhe 16 në të dytën.

Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria

Të tjera