×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Makroni akuzohet për përpjekje për ta ripushtuar Libanin përmes vizitës së tij

  FrontOnline
  08 Gusht 2020

  Presidenti francez, Emmanuel Macron, është akuzuar për përpjekje për ta ripushtuar Libanin më shumë sesa për ta ndihmuar atë pas shpërthimit të tmerrshëm që la të vdekur rreth 150 persona.

  Këto akuza erdhën kur Libani pritet t’i refuzojë ndihmat humanitare nga Izraeli për shkak se dy vendet fqinje ende janë teknikisht në luftë, shkruan Daily Mail, transmeton Gazeta Express.

  Gjatë vizitës që bëri në Bejrut gjatë kësaj jave, presidenti francez i ngushëlloi shumë njerëz, duke premtuar se do ta rindërtojë qytetin dhe pretendoi se shpërthimi e ka prekur në zemër Francën.

  “Franca kurrë nuk do ta lë Libanin të shkojë. Zemra e popullit francez ende rrah me pulsin e Bejrutit”, tha kreu i shtetit francez.

  Kritikët e tij kanë thënë se këto deklarata janë neokolonialiste dhe disa prej tyre madje ia kanë vënë nofkën Makron Bonaparti.

  Megjithatë, mbrojtësit e tij, përfshirë banorët e dëshpëruar të Bejrutit, të cilët e quajtën “shpresa jonë e vetme”, e vlerësuan lart presidentin francez për vizitën në lagjet ku liderët libanezë kanë frikë të shkojnë.

  Vizita e Makronit në Liban e shpërfaqi sfidën qendrore të Francës pasi ky shtet po përgatitet të mbajë konferencë ndërkombëtare të donatorëve për Libanin të dielën: Si të ndihmohet një vend në krizë, ku lidhjet ekonomike të Francës janë të thella, pa ndërhyrë në çështjet e tij të brendshme.

  Maturantët e shkollës së mjekësisë “Dr. Ali Sokoli”, në ekskuzion në hotelin me pesë yje
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni09 Dhjetor 2023
  Kryeministri Edi Rama përmes një reagimi në rrjetet sociale përshëndeti mbrëmjen e sotme kongresin e SDP që po zhvillohet në Berlin. Ndërsa...
  Bota/Rajoni09 Dhjetor 2023
  Edhe Vladimir Radivojeviq i njohur si  “Mami” është në Listën e Interpolit së bashku me Milan Radoiçiqi dhe disa të tjerë në...
  Bota/Rajoni09 Dhjetor 2023
  Shtatë persona, dy nga Ohri dhe pesë nga Shkupi, dy prej të cilëve të mitur, janë helmuar nga klori në pishinë të...
  Të tjera
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian e ka mirëpritur nënshkrimin e sotëm të kontratës komerciale ndërmjet kompanisë energjetike të Kosovës KEDS dhe kompanisë, Elektrosever. BE-ja me...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, në vazhdën e takimeve me degë, ka takuar sot strukturën e asaj...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Vrasja mizore e Liridona Admeajt, krim ky që tronditi vendin para disa javësh po vazhdon të hetohet, ndërkohë që pistat po zgjerohen...
  Bota/Rajoni09 Dhjetor 2023
  Kryeministri Edi Rama përmes një reagimi në rrjetet sociale përshëndeti mbrëmjen e sotme kongresin e SDP që po zhvillohet në Berlin. Ndërsa...
  Bota/Rajoni09 Dhjetor 2023
  Edhe Vladimir Radivojeviq i njohur si  “Mami” është në Listën e Interpolit së bashku me Milan Radoiçiqi dhe disa të tjerë në...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Shaban Murseli, babai i Naim Murselit, të dyshuar për vrasjen e Liridona Ademajt, në emisionin Kojshia Show, e ka konfirmuar se ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.