×
 • Lajme
 • Lajme

  Makolli: Kemi kaluar pragun, por votat nga Serbia na rrezikojnë

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  Anëtarë të koalicionit Nisma – AKR kanë thënë për gazetën se nëse në rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 6 tetorit hyjnë edhe votat e ardhura nga Serbia, atëherë ata rrezikohen edhe më shumë që të mos e kalojnë pragun zgjedhor. Sipas tyre, nëse nuk numërohen këto vota ata do të jenë pjesë e Kuvendit të Kosovës.

  Sekretari i përgjithshëm i AKR-së, Vesel Makolli, ka thënë për “Zërin” se votat e ardhura nga Serbia e rrezikojnë koalicionin Nisma – AKR. Sipas tij, nga të dhënat që kanë deri tani, ata e kanë kaluar pragun, por që votat nga Serbia mund ta ndryshojnë rezultatin.

  “Ne nga KQZ-ja zyrtarisht nuk e kemi të konfirmuar, por ne kemi informata nga njerëzit tanë, në qoftë se largohen votat e ardhura nga Serbia, pasi neve na merr mendja se janë jashtë rregullave juridike, atëherë ne jemi brenda sigurisht. Por me këto vota serbe ne jemi shumë në rrezik. Kemi disa informacione që jemi brenda, por jemi shumë të rrezikuar. Pa votat serbe ne jemi brenda diku për 100 vota. Me votat serbe ne jemi ndoshta nën prag”, ka thënë ai.

  Makolli ka theksuar se janë duke shpresuar që gjykata do të vendosë që votat e ardhura nga Serbia të mos numërohen. Sipas tij, në rast se ata e kalojnë pragun AKR-ja do të ketë dy ulëse në Kuvend, ndërsa Nisma 4.

  “Ne kemi bërë kërkesë, sepse ato kanë ardhur me vonesë dhe është e mundur që janë mbushur nga një dorë ose dy-tri duar, sepse e dimë se çfarë mund të përgatisin ata. Ka shumë predispozita që ato mund të eliminohen. Po shpresojmë që gjykata do të vendosë që ato të largohen”, ka theksuar ai.

  Edhe nga Nisma Socialdemokrate janë shprehur se e kanë kaluar pragun zgjedhor edhe pas numërimit të mbi 5 mijë votave të diasporës. Nga ky subjekt është thënë ditë më parë se kanë marrë 5,012 për qind të votave.

  “Pas përfundimit të numërimit të votave të rregullta, atyre me kusht, votave të ardhura nga diaspora me kohë dhe të atyre me vonesë Nisma dhe koalicioni ynë ka marrë mbi 42 mijë vota ose 5,012% të votave. Tendencat që përmes votave të kontrabanduara nga Serbia të minohet rezultati i dalë nga vullneti i rreth 839 mijë votuesve brenda dhe jashtë Kosovës janë të papranueshme”, është thënë nga ky subjekt./Front Online/

  Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…
  Nga Rubrika
  Kronika30 Nëntor 2023
  Njëri nga grabitësit e argjendarisë në Suharekë është arratisur pas shkëmbimit të zjarrit mes grupit të grabitësve me Policinë e Kosovës të...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, nga foltorja e kuvendit ka shprehur kritikën për rastin e shumëpërfolur të ditëve të fundit, pagesën e...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Një sërë zyrtarësh janë larguar nga një seancë e takimit të ministrave të OSBE-së ndërsa ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov nisi...
  Të tjera
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  Inteligjenca Artificiale mund të aplikohet për të diagnostikuar më herët autizmin. Aktualisht është kryer një punë kërkimore në këtë fushë dhe ka...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Prokurori Besart Mustafa ka kërkuar dënimin e ish-ministrit të Jashtëm të Kosovës, Skender Hyseni, i cili po akuzohet për mosraportim të pasurisë,...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Deputetë të Kuvendit të Kosovës po qëndrojnë për vizitë zyrtare në Kroaci. Ata sot kanë vizituar Ambasadën e Kosovës në këtë shtet...
  Ekonomi30 Nëntor 2023
  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ferat Shala, ka mbajtur konferencë për medie pas konstituimit të Komisionit Hetimor për rezervat shtetërore....
  Lajme30 Nëntor 2023
  -Në Gjykatën Themelore në Prishtinë është mbajtur shqyrtimi gjyqësorë në të cilin gjatë dhënies së dëshmisë e dëmtuara Valdete Idrizaj tha se...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Blerim Vela ka dhënë dorëheqje nga pozita e shefit të stafit të kabinetit të presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa osmani. Lajmin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.