Lajme

Makolli: Kemi kaluar pragun, por votat nga Serbia na rrezikojnë

Makolli: Kemi kaluar pragun, por votat nga Serbia na rrezikojnë
13:35 | 04 Nëntor 2019

Anëtarë të koalicionit Nisma – AKR kanë thënë për gazetën se nëse në rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 6 tetorit hyjnë edhe votat e ardhura nga Serbia, atëherë ata rrezikohen edhe më shumë që të mos e kalojnë pragun zgjedhor. Sipas tyre, nëse nuk numërohen këto vota ata do të jenë pjesë e Kuvendit të Kosovës.

Sekretari i përgjithshëm i AKR-së, Vesel Makolli, ka thënë për “Zërin” se votat e ardhura nga Serbia e rrezikojnë koalicionin Nisma – AKR. Sipas tij, nga të dhënat që kanë deri tani, ata e kanë kaluar pragun, por që votat nga Serbia mund ta ndryshojnë rezultatin.

“Ne nga KQZ-ja zyrtarisht nuk e kemi të konfirmuar, por ne kemi informata nga njerëzit tanë, në qoftë se largohen votat e ardhura nga Serbia, pasi neve na merr mendja se janë jashtë rregullave juridike, atëherë ne jemi brenda sigurisht. Por me këto vota serbe ne jemi shumë në rrezik. Kemi disa informacione që jemi brenda, por jemi shumë të rrezikuar. Pa votat serbe ne jemi brenda diku për 100 vota. Me votat serbe ne jemi ndoshta nën prag”, ka thënë ai.

Makolli ka theksuar se janë duke shpresuar që gjykata do të vendosë që votat e ardhura nga Serbia të mos numërohen. Sipas tij, në rast se ata e kalojnë pragun AKR-ja do të ketë dy ulëse në Kuvend, ndërsa Nisma 4.

“Ne kemi bërë kërkesë, sepse ato kanë ardhur me vonesë dhe është e mundur që janë mbushur nga një dorë ose dy-tri duar, sepse e dimë se çfarë mund të përgatisin ata. Ka shumë predispozita që ato mund të eliminohen. Po shpresojmë që gjykata do të vendosë që ato të largohen”, ka theksuar ai.

Edhe nga Nisma Socialdemokrate janë shprehur se e kanë kaluar pragun zgjedhor edhe pas numërimit të mbi 5 mijë votave të diasporës. Nga ky subjekt është thënë ditë më parë se kanë marrë 5,012 për qind të votave.

“Pas përfundimit të numërimit të votave të rregullta, atyre me kusht, votave të ardhura nga diaspora me kohë dhe të atyre me vonesë Nisma dhe koalicioni ynë ka marrë mbi 42 mijë vota ose 5,012% të votave. Tendencat që përmes votave të kontrabanduara nga Serbia të minohet rezultati i dalë nga vullneti i rreth 839 mijë votuesve brenda dhe jashtë Kosovës janë të papranueshme”, është thënë nga ky subjekt./Front Online/

Blini derivate me çmim të lirë dhe hyni në garë për të fituar banesë, iphone 13 e 19 shpërblime tjera

Të tjera