Auto

Makinat e përdorura Tesla në Australi arrijnë çmime më të larta se modelet e reja

Makinat e përdorura Tesla në Australi arrijnë çmime më të larta se modelet e reja
13:52 | 03 Gusht 2022

Makinat Tesla Model 3 me vetëm disa qindra kilometra në orë shiten për rreth 130,000 dollarë Australianë (91,000 dollarë) e lart në Australi, një e treta më shumë se makinat e reja të këtij modeli.

Arsyeja për këtë ndryshim të pazakontë në çmim qëndron në faktin se koha e dorëzimit të një makine të re mund të zgjasë deri në nëntë muaj, kështu që klientët po humbasin durimin. Për të shmangur pritjen, ata preferojnë të paguajnë prime të larta, edhe nëse kjo do të thotë të paguajnë më shumë para për një makinë të përdorur, shkruan Bloomberg.

“Kokteji” i pushimeve në prodhimin industrial ka ndryshuar tërësisht listat e çmimeve. Ndërprerjet në zinxhirët e furnizimit që kanë ndodhur që nga pandemia çojnë në një ngadalësim të dërgesave në të gjithë botën. Në të njëjtën kohë, rritja e çmimeve të benzinës po nxit kërkesën për automjete elektrike.

Modeli 3 Performance 91,600 dollarë Australianë (64,200 dollarë) i porositur për një klient në Sydney do të dorëzohet midis shkurtit dhe marsit 2023, sipas faqes së internetit të Tesla. Kjo kohë e dorëzimit është më e gjatë se kur bëhet fjalë për Shtetet e Bashkuara, Japoninë dhe Gjermaninë, ndërsa fansat e Tesla në Singapor mund të marrin modelin e tyre brenda katër javësh.

Si alternativë, opsioni për të blerë modele që pothuajse nuk janë përdorur është shfaqur në shitës të ndryshëm rreth Australisë me çmime midis 130,000 dhe 138,000 dollarë australianë, sipas uebsajtit Carsales.com. Kërkesa për automjete elektrike të përdorura në Australi është aq e lartë sa që shtëpitë e ankandeve si Lloyds Auctions nuk mund t’i shesin ato aq shpejt.

“Ne i themi kujtdo që po mendon të shesë automjetin e tyre elektrik ose hibrid se tani është koha për ta bërë këtë dhe ne kemi nevojë për makinat e tyre,” thotë Kirstie Minifie, drejtoresha lokale e marketingut dhe dizajnit të shtëpisë së ankandeve, duke shtuar se disa automjete elektrike të përdorura shiten me një çmim më të lartë se çmimi origjinal i shitjes me pakicë.

Edhe pse vlera e makinave të përdorura Tesla është rritur në tregjet kryesore si SHBA, hendeku i çmimeve është veçanërisht i dukshëm në Australi, një vend ku kalimi në automjetet elektrike ka qenë i vonuar prej kohësh.

Automjetet hibride dhe elektrike përbëjnë vetëm dy për qind të totalit të shitjeve të makinave të reja në këtë vend. Përvetësimi i tyre në Australi në tre muajt e fundit të 2021 ishte dukshëm nën mesataren botërore prej 13 përqind./FrontOnline/

 

Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete

Të tjera