Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Madrilenët kundërshtojnë masat e reja të izolimit

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Qindra spanjollë kanë protestuar në Madrid kundër menaxhimit të pandemisë së koronavirusit nga autoritetet që kanë vendosur masa të reja nëpër disa lagje që kanë numër të lartë të të infektuarve.

  Duke mbajtur maska dhe duke respektuar distancën, protestuesit me duartrokitje kanë bërë thirrje për dorëheqjen e kryetares rajonale të Madridit. Protestuesit kanë kundërshtuar planin e qytetit që izolimi të bëhet vetëm në lagjet e varfra, në të cilat numri i të infektuarve është më i lartë.

  Masat e izolimit kanë goditur më shumë se 860 mijë banorë të Madridit. Ata nuk kanë të drejtë të dalin nga lagjja, përjashtuar ata që punojnë dhe studiojnë. Parqet janë mbyllur, ndërsa dyqanet dhe restorantet duhet të punojnë me 50 për qind të kapacitetit të tyre.

  Spanja në javët e fundit po dështon të menaxhojë valën e dytë të pandemisë, që ka lënë të vdekur 30 mijë njerëz në shtetin Iberik. Madridi ka numrin më të lartë të infektimeve.

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën nëntë persona tani janë konfirmuar të vdekur si rezultat i një sulmi me dron rus në rajonin e Kievit të...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën pesë emigrantë afrikanë kanë vdekur dhe 28 të tjerë janë zhdukur pasi një varkë u mbyt pranë Tunizisë. Ata po...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Të paktën tetë persona u vranë në një sulm me dron rus në rajonin e Kievit, tha shërbimi shtetëror i emergjencave të...
  Të tjera
  Lajme23 Mars 2023
  Shqipëria është goditur nga disa tërmete në orët e para të së enjtes. Tërmeti i parë u regjistrua rreth orës 2:09 me...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, në urimin e tij për besimtarët myslimanë, ka shfaqur shpresën që muaji i Ramazanit të...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, do të raportojë në Kuvendin e Kosovës rreth takimit të Ohrit, në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi. Seanca...
  Lajme22 Mars 2023
  Deputeti i Vetëvendosjes, Dimal Basha ka reaguar nëpërmjet rrjeteve sociale pas një debati që nisi si rezultat i një interviste të kryeministrit,...
  Lajme22 Mars 2023
  Koordinatori i Departamentit për Drejtësi në Kabinetin për Qeverisje të Mirë të PDK-së, Përparim Gruda, ka thënë se Qeveria Kurti është qeveria...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Të paktën tetë persona u vranë në një sulm me dron rus në rajonin e Kievit, tha shërbimi shtetëror i emergjencave të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.