×
 • Lajme
 • Lajme

  Lul Raka tregon nëse duhet rikthyer masat kufizuese pas shtimit të rasteve me Coronavirus

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Mikrobiologu Lul Raka ka folur pas rritjes së numrit të rasteve me Covid019 javët e fundit në vend. Thotë se duhet respektuar rekomandimet e autoriteteve përgjegjëse, që të mos përkeqësohet situata.

  “Kjo rritje shqetësuese e ditëve të fundit është rezultat i disa faktorëve, Në radhë të parë është mos zbatim i këshillave të MSH’së, IKSHPK’së dhe profesionistëve shëndetësorë”, tha Raka.

  “Është vërejt që pas fazës së tretë të lehtësimit të masave, sidomos prej 1qershorit, një pjesë e madhe e qytetarëve të Kosovës e kanë kuptuar këtë si përfundim të Covid-19 dhe kanë neglizhuar rrezikun duke sjell rritjen enorme të infektimeve”, shtoi ai.

  “Dhe kjo është shqetësuese sepse në radhë të parë shumë shpejt mund të mbingarkohen kapacitetet edhe në Klinikën Infektive e tashmë edhe kapacitetet laboratorike sepse kërkesa për testim është enorme”, shpjegoi Raka për RTV21.

  Por a duhet rikthyer masat kufizuese?

  “Nëse rastet janë të menaxhueshme, atëherë nuk ka nevojë për rikthim të masave drastike. Momentalisht ne jemi në atë dritën e portokalltë. Nëse vazhdon ky trend edhe javën e ardhshme, ose dy javët e ardhshme, atëherë gjithsesi se nuk ka alternativë tjetër dhe opsion real mundet me qenë marrja e masave restriktive me të cilat do të mund të kontrollohej kjo rritje e madhe”, tha Raka.

  Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit
  Nga Rubrika
  Lajme23 Korrik 2024
  Opozita serbe ka paraqitur një plan ku përfshihen disa pika. Anëtarët e opozitës Çedomir Stojkoviq dhe Ivan Videnoviç u deklaruan se Serbia...
  Lajme23 Korrik 2024
  Policia e Kosovës bashkë me Prokurorinë e Shtetit, janë duke zhvilluar një aksion në Pejë kundër disa të dyshuarve për dallavere me...
  Lajme23 Korrik 2024
  Safet Gërxhaliu, ish kryetar i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK) thotë se bashkëpunimi ekonomik në mes të Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara...
  Të tjera
  Bota/Rajoni23 Korrik 2024
  Zëvendëspresidentja amerikane Kamala Harris ka festuar sigurimin e mjaftueshëm të miratimeve të delegatëve për të fituar nominimin presidencial demokrat. “Sonte, jam krenare...
  Lajme23 Korrik 2024
  Moti sot parashihet të jetë kryesisht me diell. Vranësirat më të fokusuara parashihen përreth relievit malor. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet...
  Lajme22 Korrik 2024
  E pandehura pranoi SMS në 3 të mëngjesit pastaj e çoi me veturë në Drenas- çfarë ndihme iu ofrua Faton Hajrizit pas...
  Lajme22 Korrik 2024
  Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka ftuar që të jetë pjesë e një debati publik mes tij dhe kryeministrit aktual, Albin Kurti....
  Lajme22 Korrik 2024
  Debati mes dy këshilltarëve bashkiakë të Tiranës, Tedi Blushit dhe Halit Valterit degradoi në përplasje fizike këtë të hënë. Edhe pse seanca...
  Lajme22 Korrik 2024
  Gjyqtarja Valdete Daka ka treguar se përse i ishte refuzuar Faton Hajrizit kërkesa për lirim me kusht. Ajo është shprehur se Paneli...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.