Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Lukashenko aktivizon edhe ushtrinë, dërgon një batalion raketor balistik në kufijtë e saj

  FrontOnline
  20 Gusht 2020

  Me urdhër të Aleksander Lukashenkos, ushtria u dërgua në kufijtë e Bjellorusisë me Lituaninë dhe Poloninë.

  Ministri Bjellorusisë i Mbrojtjes, Viktor Hrenin urdhëroi që një batalion me raketa balistike taktike, predha, njësi me mjete ajrore pa pilot dhe sisteme të mbrojtjes ajrore të dërgoheshin për trupat në rajonin Grodno, i cili është në kufirin me Lituaninë dhe Poloninë, raporton reuters.

  Më parë, presidenti i Bjellorusisë, Lukashenko, urdhëroi Ministrinë e Mbrojtjes që të monitorojë me kujdes lëvizjen e trupave të NATO-s në Poloni dhe Lituani, si dhe të vendosë trupa në kufirin perëndimor të vendit në gatishmëri të plotë, duke theksuar se situata në këtë pjesë të vendit është përshkallëzuar, transmeton Telegrafi.

  Zgjedhjet presidenciale u mbajtën në Bjellorusi më 9 gusht, në të cilat, sipas të dhënave zyrtare, Lukashenko fitoi.

  Pas shpalljes së rezultateve të zgjedhjeve, protesta masive shpërtheu në Minsk dhe qytete të tjera në Bjellorusi, në të cilat pati një konflikt midis demonstruesve dhe policisë.

  Sipas Ministrisë së Brendshme, më shumë se gjashtë mijë protestues u arrestuan gjatë protestave.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, i cili është në shënjestër të protestave në Beograd, nuk është dukur kurrë më i humbur sesa kur...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Ish-kryeministri britanik Boris Johnson do të japë dorëheqje nga pozita e deputetit me efekt të menjëhershëm pas marrjes së raportit “Partygate”. Raporti...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur në qendër të Rrogozhinës, ku drejtuesi i një mjeti ka aksidentuar dy fëmijë dhe më pas...
  Të tjera
  Lajme09 Qershor 2023
  Blerim Vela, shef i stafit të presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar të premten se Policia e Serbisë e ka arrestuar...
  Lajme09 Qershor 2023
  Mbrëmjen e së enjtes Tregu i Gjelbër në Prishtinë u kaplua nga zjarri. Vendi shumëngjyrësh ku ekspozoheshin shumë produkte, u bë shkrumb...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur në qendër të Rrogozhinës, ku drejtuesi i një mjeti ka aksidentuar dy fëmijë dhe më pas...
  Lajme09 Qershor 2023
  Një aksident trafiku ka ndodhur në fshatin Brod të Shtërpcës, ku janë lënduar dy persona. Këtë për Front Online e ka konfirmuar...
  Lajme09 Qershor 2023
  Kryetari i Zveçanit, Ilir Peci, tash e dy javë pozitën e tij po e ushtron nga zyra e gjendjes civile në fshatin...
  Lajme09 Qershor 2023
  KEDS ka njoftuar se gjatë ditëve të ardhshme do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa qytete të Kosovës. Në njoftimin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.