Sport

Luiza Gega garon sot në finalen e madhe në Tokio

Luiza Gega garon sot në finalen e madhe në Tokio
11:59 | 04 Gusht 2021

Sytë e të gjithë shqiptarëve sot janë te Luiza Gega.

Atletja kuqezi do të zbresë në pistën e stadiumit të Tokios për finalen e madhe në garën e 3000 metrave me pengesa, teksa starti do të mbahet në 13:00 me orën e Shqipërisë.

Bëhet fjalë për një event historik për atletikën tonë, pasi për herë të parë një atlete nga Shqipëria do të marrë pjesë në finalen e Lojërave Olimpike.

Luiza Gega arriti të siguronte një vend mes 15 atleteve më të mira të botës, falë një paraqitjeje të shkëlqyer të bërë në kualifikuese.32-vjeçarja regjistroi kohën 9.23.85, duke u pozicionuar e pesta në baterinë 2 dhe e 11-ta në renditjen e përgjithshme, në një garë ku konkurruan 41 atlete.

Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA

Të tjera