×
 • Auto
 • Auto

  Lotus duke filluar nga viti 2028 do të shesë vetëm vetura elektrike

  FrontOnline
  19 Shtator 2023

  Lotus Emira – vetura më e fundit e Lotus me motor me benzinë – duket se brenda 5 viteve nuk do të prodhohet më, teksa kompania konfirmon planet që do bëhet elektrike nga fundi i vitit 2028.

  Emira është vetura e parë tërësisht e re në dekadën e fundit që ka qenë në sallonet australiane për më pak se një vit, por se mund të zhduket në më pak se 5 vite.

  Lotus ka bërë publike planet e saj që të jetë “tërësisht elektrike” në tërë linjën e saj që nga viti 2028 – gjë që përkon me 80 vjetorin e kompanisë – në të cilën kohë do të ketë të paktën 4 vetura elektrike nëpër auto-sallone, duke përfshirë edhe një veturë sportive.

  Mike Johnstone, shefi i marketingut të Lotus Cars, për Drive në një konferencë New York në lidhje me veturën e re elektrike Lotus Emeya tha: “Plani jonë është që nga viti 2028, të gjitha produktet që ne i menaxhojmë të jenë elektrike”.

  “Pastaj është vetëm një rast i ndonjë veture me benzinë që shitet në të gjithë botën, për të cilën ne tentojmë ta përputhim gjithsesi ofertën me kërkesën. Pra, do të jetë rreth fundit të vitit 2028 që ne do të elektrizohemi plotësisht”, shtoi tutje ai.

  Ndërsa komenti i zotit Johnstone i referohet një linje “plotësisht të elektrizuar” – dhe nuk thotë në mënyrë eksplicite “plotësisht elektrike” – Lotus nuk dihet se po punon në ndonjë veturë hibride ose plug-in, dhe ka thënë se çdo model i ri i lansuar pas Emira do të jetë vetëm elektrike.

  Lotus tutje nuk ka përmendur asnjëherë se ndonjë nga bazat e Emira-s është e aftë që të mbështetë teknologjinë hibride./FrontOnline/

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Auto23 Shtator 2023
  Tre nga markat më të mëdha nga Gjermania, Shtetet e Bashkuara dhe Japonia i kanë bashkuar forcat për të formuar një kompani...
  Auto22 Shtator 2023
  Shumica e veturave elektrike të prodhuara në Azi ka të ngjarë të përjashtohen nga një skemë franceze e subvencionimit për blerjen e...
  Auto21 Shtator 2023
  Audi ka hapur Qendrën e re të Sigurisë së Automjeteve në parkun e tij teknologjik në Ingolstadt të Gjermanisë. Objekti do të...
  Të tjera
  Vip26 Shtator 2023
  Ish-ylli i WWE, Hulk Hogan u martua për herë të tretë gjatë fundjavës pasi kurorëzoi dashurinë me Sky Daily në Clearwater të...
  Lajme26 Shtator 2023
  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka reaguar pas videos së publikuar nga ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla, ku...
  Lajme26 Shtator 2023
  Kryetari i NISMA-së, Fatmir Limaj, ka bërë të ditur se sot bashkë me bashkëpuntoriët e tij ka ngushëllyer familjen e heroit më...
  Sport26 Shtator 2023
  Nico Williams është bërë një nga emrat më të lakuar nga top klubet evropiane. Sulmuesi i talentuar spanjoll është futur në vitin...
  Vip26 Shtator 2023
  Efin do të kishim mundësi ta shihnim edhe në filmin “Në kuadër të dashuri” të luajë krah Olta Gixharit dhe Luiz Ejllit,...
  Lajme26 Shtator 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reaguar sot pasi Beogradi zyrtar ka shpallur të mërkurën ditë zie, pas sulmit terrorist në Kosovë,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.