Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Londra dhe Brukseli në pikën finale për marrëveshjen post-Brexit

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Pas tetë muajsh bisedimesh mes pandemisë, Bashkimi Europian dhe Britania e Madhe fillojnë javën ardhshme linjën e fundit të negociatave post-Brexit.

  Britania e Madhe ka lënë zyrtarisht BE-në më 31 janar, por efekti i divorcit do të ndjehet plotësisht vetëm më 1 janar 2021, në përfundim të një periudhe tranzicioni, gjatë të cilës ato vazhdojnë të aplikojnë rregullat europiane.

  Deri në atë kohë, Londra dhe Brukseli ishin zotuar të përfundonin një traktat tregtar “me tarifë zero, kuotë zero” për të kufizuar sa më shumë pasojat negative dhe të pashmangshme të Brexit.

  Sidoqoftë, me më pak se pesëdhjetë ditë nga fundi i vitit, diskutimet edhe pse intensive po vazhdojnë të ngecin.

  “Logjika dhe arsyeja duhet të bëjnë të mundur arritjen e një marrëveshjeje”, theksoi një diplomat europian.

  “Por nëse një gjë është bërë e qartë gjatë viteve të fundit, është se logjika ekonomike dhe mirëkuptimi nuk janë të mjaftueshme për të shpjeguar se çfarë po ndodh me Brexit”, shtoi ai.

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Së paku pesë automjete dhe disa dhjetëra forca speciale, me automatikë dhe parzmore, ndodhen para qendrës tregtare “Skopljanka” në lagjen “Aerodrom Skoplje”,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Kryeministri hungarez Viktor Orbán tha sot se liderët evropianë janë afër fillimit të shqyrtimit të mundësisë së "anëtarëve të Bashkimit Evropian të...
  Të tjera
  Vip31 Mars 2023
  Këtë vit ka qenë pothuajse e pamundur mospërfshirja e personazheve të njohura në historitë e krijuara brenda Big Brother Vip. Politikanë, gazetarë,...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Aljbin Kurti ka mbështetur Milo Gjukanoviqin para raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale në Mal të Zi. Kurti ka...
  Lajme31 Mars 2023
  Kuvendi i Kosovës do të bashkëpunojë me Ambasadën Zvicerane në Kosovë, e cila me anë të një projekti do t’i ndihmojë deputetët...
  Lajme31 Mars 2023
  Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka thënë se është i gatshëm për t’u përballur me çdo lloj skenari gjatë zgjedhjeve lokale...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...
  Kronika31 Mars 2023
  Në Ferizaj është arrestuar një burrë pasi dyshohet se ka shkuar në vendin e punës të një gruaje dhe ia ka marrë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.