×
 • Tenderët
 • Tenderët

  Loja me tenderin gati tre milionësh për sigurimin e komunës së Prishtinës

  FrontOnline
  08 Prill 2020

  Kanë kaluar gati një vit kur komuna e Prishtinës ka shpallur një tender gati tre milionësh për sigurimin fizik të objekteve të komunës, por deri më tash nuk po arrin ta zgjedh fituesin, e ku si pasojë komuna edhe më tutje në mënyrë të negociuar kishte vazhduar kontratën edhe për 5 muaj me Operatorin “Rojet e Nderit”, e cila kishte pasur kontrate me komunën e Prishtinës, raporton “Front Online”

  Pasi që edhe kjo kontratë kishte skaduar sot, komuna e Prishtinës Operatorit të njëjtë ekonomik ia ka vazhduar kontratën edhe për tre muaj të tjerë.

  Bazuar në procesverbalin e hapjes së tenderit  shihet se kompania të cilët tash e dy herë po ia vazhdon kontratën me negocim komuna e Prishtinës  ka ofertuar me çmim më të lartë prej 3.1 milionë euro, deri sa çmim më të ulët kishte konsorciumit “Internat Security Assocation &Nazeri 2000” me 2,379,456 euro, raporton “Front Online”.

  Gjithnjë duke u bazuar në dokumentet e siguruara nga “Front Online” shihet se më 9 gusht 2019  përmes letrës standarde komuna e Prishtinës e kishte rekomanduar për kontratë “Internat Security Assocation & Nazeri 2000.

  Për shkak të ankesës së Operatoreve Ekonomik tjerë që kanë qenë në garë, me 15.8.2019 komuna e Prishtinës e ka pezulluar ketë proces të Prokurimit për shkak të ankesave.

  Tre ditë me vonë, respektivisht pash shqyrtimit të dosjeve komuna e Prishtinës aprovon pjesërisht të bazuar ankesën e tre kompanive që kanë qenë në garë.

  Më 10 tetor komuna për kontratë ka rekomanduar konsorciumit “Commando & Aulona Pol 1”, e ku pas kësaj sërish janë ankuar Operatoret tjerë që kanë qenë në garë.

  Mirëpo, pas shqyrtimit të dosjeve edhe një herë komuna 21.1.2020 për këtë proces prokurimi serish e ka rekomanduar “Commando & Aulona Pol 1” si Operatorin Ekonomik të përgjegjshëm më çmim më të lirë.

  Mirëpo, pas ankesave të Operatoreve Ekonomik në Organin Shqyrtues të Prishtinës, kjo e fundit ka aprovuar si pjesërisht të bazuara ankesat e tyre si dhe ka urdhëruar komunën te kthej lenden në rivlerësim, por deri më tash ende nuk është marrë ndonjë vendim i ri për këtë proces te prokurimit.

  Internat Security Assocation &Nazeri 2000                           2,379,456 euro

  Besa Security                                                                                 2,561,414 euro

  Security Code                                                                                2,676,585 euro

  Commando & Aulona Pol 1                                                         2,729,376 euro

  Rojet e Nderit                                                                                3,107,462 euro

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Festo Bajramin me ofertën All Inclusive të Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Lajme24 Nëntor 2023
  Zyrtarët e shtetit të Kosovës do t’i kenë në dispozicion një vjeçar veturat e markave “Dacia” dhe “Renault” për shfrytëzimin e të...
  Sport21 Nëntor 2023
  Skënderaj, i  drejtuar nga Fadil Nura, sapo ka nënshkruar kontratën në vlerë rreth 600 mijë euro për rregullimin e tribunave të stadiumit...
  Tenderët14 Nëntor 2023
  Koorporata Energjetike e Kosovës -KEK ka shpërblyer me tender në vlerë mbi 200 mijë euro kompaninë Rojet e Nderit për sigurimin e...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli ka reaguar sërish për vrasjen e Liridona Ahmetaj. Ai ka reaguar ashpër kundrejt deklaratave të ndryshme që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Paneli i Gjykatës së Apelit të Gjykatës Speciale në Hagë më 14 dhjetor do ta shqiptojë aktgjykimin në rastin e Salih Mustafës....
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Parashkrimi i numrit të madh të lëndëve, vazhdon të jetë sfida kryesore në sistemin e Drejtësisë. Këtë e theksoi hulumtuesi i lartë...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Takimi i kryeministrit Albin Kurti me njësitin elitar të Policisë së Kosovës më 15 nëntor përfundoi pa sukses. Pas këtij takimi, ky...
  Ekonomi06 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës, në asistimin e Njësitit Anti-kontrabandë nga Dogana e Kosovës dhe ATK-së me qëllim të luftimit të Ekonomisë jo formale,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.