Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Lista Serbe i del në krah Vuçiqit pas deklaratës nxitëse

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Lista Serbe, e cila është pjesëe e qeverisë dhe koalicionit qeverisës në Kosovë i ka dalë në krah deklaratës nxitëse të Vuçiqit për rindezjen e një konflikti të mundshëm.

  Në një deklaratë të lëshuar për media, Lista Serbe madje ka thënë se Vuçiq po sulmohet në formë histerike nga zyrtarët kosovarë.

  Madje Lista Serbe shkon edhe më larg duke thënë se kjo është shenjë që Kosova udhëhiqet nga “poliotikanë të papjekur”.

  “Mos sinqeriteti i zyrtarëve të Prishtinës kur bëhet fjalë për dialog, ruajtjen e paqes dhe vendosjen e vlerave evropiane në Kosovë, më së miri janë përfaqësues me sulmet e sotme histerike ndaj presidentit Aleksandar Vuçiq. Deklaratat dhe kërcënimet skizofrenike drejtuar presidentit Vuçiq, i cili bën thirrje për paqe dhe zgjidhjen e të gjitha çështjeve të hapura përmes dialogut nën kujdesin e Bashkimit Evropian, tregojnë se sa populli shqiptar në Kosovë ka mbetur në duart e politikanëve të pa pjekur në shekullin 21 kur edhe po jetojmë”, thuhet në deklaratën e lëshuar nga LS.

  Sipas tyre, qëllimi i deklaratës së Vuçiq ishte ritheksimi i nevojës për paqe e progres ekonomik.

  “Lista Serbe ndan pikëpamjen e presidentit Vuçiq se të gjithë në Ballkan kanë nevojë për paqe, progres ekonomik, por edhe një ndryshim në retorikën e politikanëve që jetojnë të bllokuar në të kaluarën, duke rrezikuar kështu të ardhmen e qytetarëve dhe duke mashtruar qytetarët e tyre në Prishtinë”, thuhet në njoftim.

  Por kështu nuk duket të jetë në realitet. Deklarata e djeshme e Vuçiqit shkaktoi reagime të mëdha në Kosovë, pasi që në të Vuçiq paralajmëronte për mundësinë e rindezjes së konfliktit nëse nuk ka zgjidhje përmes dialogut.

  Vuçiq nuk hezitoi që për këtë çështje madje të tërheq paralele edhe me konfliktin Armeni-Azerbajxhan.

  Në Kosova ka pasur ndërkaq reagime të ashpra nga ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, kryeministri Hoti, e anëtarë tjerë të kabinetit qeveritar.

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Diplomati i karrierës, Agron Maloku ka paditur Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) që udhëhiqet nga Donika Gërvalla. Padia e...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës ka mbajtur sot një konferencë për media, ku është theksuar se brenda dy vitesh qeverisje nga Albin Kurti,...
  Lajme31 Mars 2023
  Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNj) ka reaguar pas vendimit të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kuvendi i Kosovës do të bashkëpunojë me Ambasadën Zvicerane në Kosovë, e cila me anë të një projekti do t’i ndihmojë deputetët...
  Lajme31 Mars 2023
  Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka thënë se është i gatshëm për t’u përballur me çdo lloj skenari gjatë zgjedhjeve lokale...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...
  Kronika31 Mars 2023
  Në Ferizaj është arrestuar një burrë pasi dyshohet se ka shkuar në vendin e punës të një gruaje dhe ia ka marrë...
  Lajme31 Mars 2023
  Policia e stacionit në Shtërpcë, veç aktiviteteve rutinë dhe atyre të planifikuara, bazuar në planin aktiv “Mbrojta e Pyjeve”, pas disa informacioneve...
  Lajme31 Mars 2023
  Zyrtari i Gjendjes Civile në Fushë Kosovë, Latif Ibrahimi është deklaruar i pafajshëm, të premten në shqyrtimin fillestar, në rastin ku po...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.