Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  "LIRIA KA EMËR" nis publikimin e rrëfimeve autentike të ushtarëve të UÇK-së, falënderon Edi Ramën për mbështetjen

  FrontOnline
  2 vite më parë

  “LIRIA KA EMËR” nga sot ka filluar me ciklin e transmetimit të video-materialeve, që janë rrëfime autentike të ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët si 18-vjeçarë i ishin bashkuar luftës.

  Këto video-materiale kanë synim sensibilizues për shoqërinë lidhur me luftën dhe paqen në Kosovë.

  Kemi pasur nderin që intervistën e parë të këtij cikli, të ushtarit Kjani Guri nga Kaçaniku, ta shpërndajmë nëpërmjet Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, i cili ka pranuar me kënaqësi ta mbështesë në këtë formë të vërtetën e Kosovës.

  Ditëve në vijim, “LIRIA KA EMËR” do të vazhdojë transmetimin e 15 video-materialeve të tilla, nëpërmjet personaliteteve të shquara shqiptare të jetës publike, artit, kulturës, muzikës, sportit, të cilët gjithashtu i falënderojmë shumë për gatishmërinë e tyre.

  Këto video-materiale janë pjesë e punës dhe angazhimit të njerëzve që janë bashkuar rreth platformës “LIRIA KA EMËR” dhe si qëllim kanë sensibilizimin e shoqërisë dhe tentimin për të argumentuar edhe në forma të tjera, përveç debatit, gjenezën e lirisë në Kosovë dhe fundamentin e shtetit të Kosovës.

  “LIRIA KA EMËR” është një platformë që synon argumentimin për tregimin e vlerave që ishin dhe duhet të jenë ideali i shoqërisë sonë dhe themeli i shtetit tonë, siç është Ushtria Çlirimtare e Kosovës dhe të gjitha përpjekjet për liri të gjeneratave të tëra.

  Kjo platformë tashmë ka filluar një fushatë sensibilzimi – që përfshin ekspozita, botime, filma dokumentarë për masakrat e kryera në Kosovë nga regjimi i Slobodan Millosheviqit, si dhe rrëfime autentike të përjetimeve dhe vuajtjeve gjatë kohës së luftës në Kosovë.

  “LIRIA KA EMËR” edhe një herë shfrytëzon rastin t’i ftojë afër vetës njerëzit të cilët kanë ide dhe mendojnë se mund t’i kontribuojnë qëllimeve të platformës në forma të ndryshme.

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Lajme29 Mars 2023
  Deputeti i VV-së, Arbër Rexha, ka thënë se nëse Gjykata Kushtetuese e rrëzon Presidenten për shkak të ankesës së ish-deputetit të minoriteteve, Veton...
  Lajme29 Mars 2023
  Mot stabil ditëve të ardhshme dhe rritje e temperaturave.  Në fundjavë ndryshueshëm, priten edhe rrebeshe shiu me bubullima. 29.03.2023 – Mot më...
  Lajme29 Mars 2023
  Ministri i Qeverisë Kurti, Hajrulla Çeku derisa foli për aneksin e zbatimit të marrëveshjes me Serbinë, tha se edhe mund të bëhet...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.