×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Lideri suprem i Iranit përjashton bisedimet me ShBA-në

  FrontOnline
  03 Nëntor 2019

  Lideri supreme i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, tha se Tehrani do t’i qëndrojë besnik pozicionit për të mos zhvilluar bisedime me Shtetet e Bashkuara.

  Ai i bëri këto komente të dielën në televizionin shtetëror, një ditë para shënimit të përvjetorit të 40-të të hyrjes së iranianëve në ambasadën e Shteteve të Bashkuara në Tehran.

  “Njëra nga mënyrat e bllokimit të përzierjes politike të Amerikës është shmangia e bisedimeve me ta. Kjo do të thotë se Irani nuk do t’i përgjigjet presionit të Amerikës”, citohet të ketë thënë Khamenei.

  “Ata që i shohin negociatat me Shtetet e Bashkuara si zgjidhje për secilin problem sigurisht se po gabojnë. Asgjë nuk do të dalë nga këto bisedime, sepse ata sigurisht dhe përfundimisht nuk lëshojnë pe”, shtoi ai.

  Ndonëse asnjëherë nuk kanë qenë miqësore, marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit janë tensionuar edhe më shumë pas tërheqjes së ShBA-së nga marrëveshja bërthamore mes republikës islamike dhe fuqive botërore, e cila ishte nënshkruar në vitin 2015.

  Më 4 nëntor 1979, studentët iranianë i kishin rrëmbyer 52 punëtorë të ambasadës amerikane në Tehran. Kriza kishte zgjatur 444 ditë dhe kishte përfunduar me lirimin e amerikanëve. Dy shtetet i ndërprenë marrëdhëniet diplomatike në vitin 1980, shkruan “Free Europe”, transmeton Gazeta Express

  “Strategjitë t’i lënë përjashta, ta shijojnë këtë eksperiencë të paharrueshme”, u thotë Bruno banorëve të rinj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  “Familjet e mëdha duhet të bëhen normë tashmë” tha të marten Vladimir Putin. Normat e lindjeve në Rusi ka shënuar rënie për...
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Një rezervuar magazinimi ka vrarë shtatë njerëz dhe ka plagosur 24 në një fabrikë të prodhuesit indian të kimikateve të specializuara Aether...
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Gjatë një fjalimi ditën e sotme, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, nënvizoi rëndësinë e ndihmës së vazhdueshme për Ukrainën....
  Të tjera
  Vip30 Nëntor 2023
  Legjenda e telenovelës së famshme britanike ‘Brookside’ ka vdekur pesë vjet pasi u diagnostikua me kancer në prostatë. Aktori, i njohur për...
  Vip30 Nëntor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Lumbardhi ka thumbuar Bleradon në raportin e tij me Albën. “Je shukë, prej që ke filluar...
  Ekonomi30 Nëntor 2023
  Ashtu si në tregjet ndërkombëtare, edhe në Kosovë janë rritur nevojat për modernizimin e sistemeve dhe përshtatjen e tyre me standardet ndërkombëtare....
  Lajme30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës ka lëshuar një komunikatë për aksionin e sotëm policor në lidhje me grabitjen e armatosur në Suharekë. Policia ka...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës ka konfirmuar se gjatë aksionit të së enjtes është vrarë njëri prej të dyshuarve për grabitjen e armatosur, të...
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Një rezervuar magazinimi ka vrarë shtatë njerëz dhe ka plagosur 24 në një fabrikë të prodhuesit indian të kimikateve të specializuara Aether...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.