×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Lënia e duhanit nuk të shëndosh!

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  S’ka më arsyetime për lënien e duhanit; shkurt: që, do të shëndosheni nëse lini duhanin.

  Studiues gjermanë studiuan tek të rriturit lidhjen e çrregullimeve psikiatrike me obezitetin. Çrregullim psikiatrik konsiderohet varësia ndaj nikotinës dhe alkoolit, si edhe ankthi e ndjesia e depresionit.

  Femrat e kanë më vështirë ta lënë duhanin, edhe pse janë më të rrezikuara nga një varg problemesh shëndetësore. Studiuesit vërtetuan se, nikotina nuk ka lidhje me obezitetin femëror. Por, tani ekziston një argument i mirë që t’ju bindë se, në të vërtetë ekziston një tjetër arsye pse nuk ndërprisni duhanpirjen, transmeton Telegrafi.

  Studime vërtetojnë se, një thithje çliron çdo herë rreth 4.000 bashkime kimike, të cilat shkaktojnë probleme në frymëmarrje. Një cigare heq 5,5 minuta jetë, ndërkohë që në 25 vjet një duhanpirës i 20 cigareve në ditë heq nga jeta e tij 4,5 vite.

  Studimet gjithashtu tregojnë se, një duhanpirës i lehtë ka 7 herë më shumë mundësi të vdesë nga kanceri i mushkërive sesa një joduhanpirës, një duhanpirës i mesëm ka 12 herë edhe një duhanpirës fanatik ka 24 herë.

  Bëni kthesën. Jetoni pa duhan.

  Lënia e duhanit është gjëja më e thjeshtë që mund të bëni për t’i rritur në mënyrë dramatike gjasat që të jetoni më gjatë.

  Pas ndalimit të duhanit, trupi juaj do të fillojë të shërohet brenda 20 minutave, duke riparuar dëmet e bëra nga gjithë ato vite të pirjes së duhanit. Lini duhanin dhe lëreni trupin tuaj të riparohet.

  COMODITA, aset kontribues në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lifestyle04 Tetor 2023
  Organizëm më rezistent kanë njerëzit me grupin e gjakut 0. Kanë më pak shanse të vuajnë nga sëmundje kardiovaskulare, si goditje në...
  Lifestyle04 Tetor 2023
  Dashi: E nesërmja do të fillojë mirë, por më pas në mbrëmje do të keni një rënie të lehtë energjie e cila...
  Lifestyle03 Tetor 2023
  Ngrënia e një molle në ditë ndihmon në djegien e yndyrës së barkut dhe mund të kontribuojë në humbjen e peshës që...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.