Lifestyle

Lëngu i domates është i shëndetshëm, por nuk rekomandohet për të gjithë

Lëngu i domates është i shëndetshëm, por nuk rekomandohet për të gjithë
12:25 | 24 Nëntor 2021

Lëngu i domates ka një efekt shumë të dobishëm në të gjithë organizmin, por në disa raste duhet shmangur. Nuk është e lehtë të renditësh të gjitha përfitimet që ka lëngu i domates kur bëhet fjalë për shëndetin.

Kur është i freskët dhe pa aditivë, lëngu i domates është një burim i shkëlqyer i vitaminave A dhe C, kështu që ka një efekt të dobishëm në imunitetin, shëndetin e dhëmbëve dhe kockave. Është i pasur me vitaminë B6, e cila besohet se zbërthen homocisteinën, një aminoacid që dëmton enët e gjakut.

Lëngu i domates ul nivelin e kolesterolit të keq në gjak falë niacinës që përmban, përmirëson ngjyrën e lëkurës dhe stimulon tretjen. ,Nutricionistët këshillojnë se është më e shëndetshme kur përgatitet në shtëpi, sepse blerja mund të përmbajë sheqerna shtesë që reduktojnë vetitë e tij të dobishme.

“Ky është lëngu më i mirë për ushqimin e muskujve të zemrës. Është i dobishëm për fëmijët, gratë dhe burrat e të gjitha moshave. Indeksi i ulët glicemik automatikisht e vendos lëngun e domates në listën e ushqimeve për diabetikët”, pohon mjekja utricioniste Elena Moiseva dhe thekson se përfitimet e tij janë të ulëta në kalori dhe të larta në kalium.

“Megjithatë, në disa raste, lëngu i domates mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi. Sidomos në pankreatitin akut dhe gastrit. Përveç kësaj, konsumimi i ushqimeve me niseshte si patatet, orizi dhe buka mund të çojë në gurë në veshka”, shtoi ajo dhe vuri në dukje se në rastet kur nuk ka kundërindikacione, është mirë që lëngu të pihet gjysmë ore para vaktit./FrontOnline/

Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500

Të tjera