×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Lëkura e bananes, njihuni me përfitimet e forta në organizëm

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Lëkura e bananes përmban ushqyes të rëndësishëm për lëkurën në veçanti dhe organizmin në përgjithësi. Lëkura e bananes përmban sasi të mëdha të fibrës, antioksidantëve dhe mineraleve të dobishëm që për fat të keq gjithnjë përfundojnë në kosh të plehrave. Lexoni më poshtë përfitimet kryesore që mund të merrni nëse përdorni lëkurat e bananes.

  Kundër akumulimit të lëngjeve në organizëm
  Kaliumi tek lëkura e bananes rikthen ekulibrat e lëngjeve në inde dhe parandalon akumulimin e tepërt të ujit në to. Një gjë e tillë rregullon nivelin e elektroliteve dhe largon inflamacionin nga muskujt dhe indet. Pini dy ose tre filxhanë me çaj të lëkurës së bananes në ditë.

  Shëndeti kardiovaskular
  Mund të jetë e vështirë për tu besuar, por lëkura e bananes është e fuqishme në mirëmbajtjen e shëndetit kardiovaskular. Fibrat ulin përthithjen e kolesterolit ndërkohë që kaliumi dhe fosfori rregullojnë tensionin e gjakut. Rekomandohet pirja e çajit të lëkurës së bananes të paktën tre herë në javë.

  Kundër akneve
  Acidet organike tek lëkura rregullojnë pehashin e lëkurës dhe zhdukin aknet dhe lëkurat e zeza. Fërkoni fytyrën me pjesën e bardhë të lëkurës së bananes dhe shpërlajeni pas 15 minutash. Përsëriteni këtë proces çdo ditë.

  Kundër nxirjeve në lëkurë
  Lëkura e bananes ndihmon kundër nxirjeve të lëkurës. Fërkoni zonën e nxirë me lëkurë bananeje dhe mos e shpërlani. Lëkura ndihmon të rikthejë qarkullimin e gjakut në zonën e nxirë dhe nxit oksigjenimin qelizor në indet e dëmtuara nga goditja.

  Konstipacioni
  Pjesa më e madhe e fibrës që përmban një banane është e përqendruar tek lëkura . Konsumi i lëkurës inkurajon lëvizjen e zorrëve dhe përmirëson tretjen duke shmangur kështu konstipacionin. Lëkurën e bananes mund ta përfshini në lëngje frutash dhe perimesh ose si çaj.

  Kundër lythave
  Pjesa e bardhë e brendshme e lëkurës së bananes përmban fibër, antioksidantë dhe substanca që rregullojnë pehashin e lëkurës dhe largojnë lythat. Vendoseni lëkurën e bananes mbi lyth dhe mbajeni puthitur me një ngjitës. Mbajeni gjithë natës dhe përsëriteni rregullisht deri sa lythi të jetë larguar.

  Kundër pickimit të insekteve
  Lëkura e bananes ka efekt qetësues dhe antiinflamator, ndaj funksionon kundër pickimit të insekteve. Vendoseni direkt në lëkurë dhe fërkoni zonën e pickuar dy ose tre herë në ditë.

  Kundër dhimbjeve të kokës
  Shfrytëzoni avantazhet e lëkurës së bananes kundër dhimbjes së kokës. Mineralet esencialë, fibra dhe antioksidantët përmirësojnë qarkullimin dhe zbusin stresin oksidues që nxit dhimbjet e kokës. Pini çajin e lëkurës së bananes dy ose tre herë në ditë. Vendoseni pjesën e bardhë të lëkurës në ballë, qafë ose pjesën e pasme të kokës dhe mbajeni për 15 minuta, për qetësim të mëtejshëm. Tani pasi e keni lexuar këtë artikull, do e hidhni apo do e mbani lëkurën e bananes?/AgroWeb

  Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lifestyle01 Dhjetor 2023
  Shkaku më i zakonshëm i anemisë është mungesa e hekurit dhe pa të trupi juaj nuk është në gjendje të prodhojë hemoglobinën...
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  Inteligjenca Artificiale mund të aplikohet për të diagnostikuar më herët autizmin. Aktualisht është kryer një punë kërkimore në këtë fushë dhe ka...
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  DASHI Komunikimi me të tjerët do jetë shumë i mirë sot. Do keni edhe një fuqi bindëse për t’u adhuruar. Nëse jeni...
  Të tjera
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Blerando ka thënë se ka filluar ta injoroj Shqipen. “Kur e kam parë pas dy javë...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Shqipja ka shprehur se “do të bëjë festë nëse Blero del nga shtëpia”. Teksa bisedonte në...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Azemi dhe Linda kanë disktuar për lidhjen e tij me Albën. Linda edhe e ka këshilluar Azemin si të veprojë me situatën...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Blerando sot në mëngjes ka përqafuar Albën, e cila ia kthehu me buzëqeshje. Por sapo e...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banoret e Big Brother VIP Kosova, Alba dhe Shqipja kanë diskutuar për raportet e tyre me Blerandon. Ato janë sqaruar sesi qëndrojnë...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Alba dhe Blerando kanë vazhduar të bisedojnë edhe për planet jashtë  shtëpisë së Big Brother VIP Kosova. Alba ka diskutuar se si...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.