Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Lekaj i përgjigjet Hazirit: Ramushi për president, nuk lëvizim nga ky qëndrim

  FrontOnline
  2 vite më parë

  AAK’ja nuk e ka ndërmend të heq dorë nga posti i Presidentit. Nënkryetari dhe deputeti i kësaj partie, Pal Lekaj i tha Gazetës Express se nuk lëvizin nga qëndrimet e tyre pa marrë parasysh deklaratat e të tjerve dhe se Ramush Haradinaj është propozimi i tyre për shef të shtetit.

  Nënkryetari i LDK’së, Lutfi Haziri në një intervistë për Express tha se Isa Mustafa është figurë unifikuese për president.

  Por të njëjtin mendim nuk e ndan partneri qeverisës AAK’ja, e cila tashmë ka propozuar Ramush Haradinajn për pozitën e të parit të shtetit.

  Deputeti i AAK’së Pal Lekaj tha se pa marrë parasysh se çfarë thotë partneri i tyre qeverisës duke iu referuar deklaratës së kryetarit të Gjilanit Lutfi Haziri, partia e Haradinajt nuk lëvizë nga qëndrimi i tyre.

  “Partitë politike kanë të drejtë të kërkojnë atë që mendojnë se është zgjidhje e mirë sipas tyre, ndërsa ne kemi qëndrimet tona. Duhet të bisedojmë me njëri-tjetrin për të zgjedhur presidentin dhe AAK’ja e ka bërë tashmë propozimin e saj, Ramush Haradinajn. Ne nuk lëvizim prej qëndrimit tonë, pa marrë parasysh çka thonë të tjerët”, tha Lekaj për Express.

  Ramush Haradinaj në vazhdimësi ka pasur fërkime me kryeministrin Avdullah Hoti përfshirë qasjen në dialog e deri te shuarja e task-forcës.

  Ish-komandanti i UÇK’së deri tani nuk ka marrë ndonjë aprovim se partia e Isa Mustafës do ta mbështesë për president.

  Haradinaj kishte deklaruar se nëse nuk zgjedhet president atëherë vendi shkon në zgjedhje të reja.

  “Mirëpo, unë mendoj edhe për PDK-në, shpresoj se do ta kem mirëkuptimin edhe nga ata, sepse në këto situata të ndjeshme, nëse Aleanca duhet të jetë partner, duhet t’i jepet mundësia të ketë vendimmarrje. Përndryshe, vetëm sa për ta mbajtur në jetë një qeveri për pak pushtet, për Aleancën ne e dimë rrugën që të shkojmë në shtëpi, se e kemi ditur edhe në të kaluarën, ja do të shkojmë në zgjedhje”, kishte thënë ai për Radio Evropa e Lirë pas mandatimit nga partia e tij.

  Por i dyti i LDK’së, Lutfi Haziri mendon se kryetari Isa Mustafa është figurë unifikuese për president të Kosovës.

  Megjithatë Lutfi Haziri nuk i ka përjashtuar edhe zgjedhjet e reja nëse partnerët e koalicionit nuk merren vesh për postin e presidentit.

  “Nuk jemi të gatshëm të bëjmë kompromise në kurriz të Qeverisë aktuale, jo vetëm për shkak të LDK-së, por për shkak të partnerëve të koalicionit. Kemi hyrë me ta në mirëbesim dhe dëshirojmë që me mirëbesim t’i zgjidhim problemet, në shkallën e parë. Ndërsa në shkallën e dytë, duhet që partnerët e koalicionit dhe opozita të ulen dhe ta gjejnë një zgjidhje të qëndrueshme dhe një format dialogu duhet të ndërtohet shpejt, i cili i jep vendit president, Qeveri apo mundësisht edhe datë të zgjedhjeve, sepse nuk përjashtohet ky opsion”, ka thënë Haziri për Express të mërkurën.

  Hashim Thaçi dha dorëheqje më 5 nëntor të këtij viti kur Gjyqtari i procedurës paraprake të Dhomave të Specializuara konfirmoi aktakuzën ndaj tij për krime lufte.

  Kryetarja e Kuvendit Vjosa Osmani, si ushtruese e detyrës së presidentit sipas Kushtetutës ka mandat 6 mujor, deri më 5 prill 2021 dhe brenda këtij afati kohor vendi duhet të zgjedhë një president të ri.

  Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Deputetja dhe përfaqësuesja e platformës “Liria ka emër”, Eliza Hoxha”, ka folur në lidhje me “Marshin për Drejtësi”, që do të mbahen...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i partisë Guxo, Faton Peci ka thënë se partia e tij, që është në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje, pajtohet me marrëveshjen...
  Lajme31 Mars 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me vranësira dhe intervale me diell, ku pritet kohë pas kohe të ketë reshje shiu,...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.