Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  “LDK-së nuk i konvenojnë zgjedhjet, kanë rezultate të dobëta në sondazhe”

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Njohësi i çështjeve politike, Arton Demhasaj, në një prononcim për “Gazeta Blic” thotë se në këto momente Lidhjes Demokratike të Kososovës nuk i konvenon shkuarja në zgjedhje.

  Demhasaj thekson se takimi i thirrur nga Hoti është për të gjetur një zgjedhje për postin e Presidentit e jo për të shkuar në zgjedhje.“Mendoj që Hoti i ka thirr në takim subjektet politike me gjet një zgjidhje për çështjen e postit të presidentit dhe jo për të shkuar në zgjedhje. Sepse ne e dimë që nga rezultat që po dalin nëpër sonazhe nuk i konvenon LDK-së me shku në zgjedhje për shkak të rezultatit të dobët që e ka në sondazhe.Prandaj do të mundohen maksimalisht që t’i japin në zgjidhje çështjes së Presidentit që me e parandalu me shku vendi në zgjedhje” tha Demhasaj .

  Ai potencon se në rast nuk arrihet marrëveshje për Presidentin, detyrimisht vendin shkon në zgjedhje.
  “Mendimi im është që të ketë takime me tendencat e arritjes së një kopromisi në mes koalicionit aktual qeveritar dhe ndoshta edhe partive tjera opozita për me i dhanë zgjidhje çështjes së Presidentit.Ç’ka unë parashoh është që kanë me u mundu maksimalisht me i shmang zgjedhjet në mënyrë që mos me shku momentalisht në zgjedhje.Në rast se nuk zgjidhet çështja e Presidentit vendi detyrimisht do të shkojë në zgjedhje” Hoti ka paralajmëruar pak ditë më parë se do të thërrasë në takim subjektet politike për të gjetur një zgjidhje pas zhvillimeve të Speciales.

  Pas konfirmimit të aktakuzave të Speciales ish-presidenti Thaçi ka dhënënë dorëheqjen dhe në vend të tij ka kaluar Vjosa Osmani si UD e presidentit.

  Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Deputetja dhe përfaqësuesja e platformës “Liria ka emër”, Eliza Hoxha”, ka folur në lidhje me “Marshin për Drejtësi”, që do të mbahen...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i partisë Guxo, Faton Peci ka thënë se partia e tij, që është në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje, pajtohet me marrëveshjen...
  Lajme31 Mars 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me vranësira dhe intervale me diell, ku pritet kohë pas kohe të ketë reshje shiu,...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.