Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  LDK për emërimin e financuesit të VV-së në krye të RTK: Shqetësim për median e lirë

  FrontOnline
  2 muaj më parë

  Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar pas zgjedhjes së Rilind Gërvallës drejtor i RTK-së. Gërvalla është financues i Lëvizjes Vetëvendosje, partisë në pushtet.

  Sipas zëdhënëses se këtij subjekti, Sibel Halimi, pushtetet autokratike i synojnë mediat, me qëllim që ta mbulojnë paaftësinë qeverisëse, ta shtrembërojnë realitetin dhe të vërtetën.

  Ajo shton se emërimi i një aktivisti partiak në krye të Radio Televizionit të Kosovës, përbën shqetësim dhe kërcënim për median e lirë si një ndër shtyllat kryesore të demokracisë.

  “Kjo tendencë bizare e partisë në pushtet për t`i marrë nën kontroll të gjitha institucionet më të rëndësishme në vend, kërkon reagim të menjëhershëm edhe të mekanizmave tjerë të rëndësishme që synojnë mbrojtjen dhe ruajtjen e demokracisë në vend”.

  Postimi i plotë:

  Petrol Company hap pikën më të re në Orllat me super çmime për Black Friday: Diesel 1.51€ dhe Benzinë 1.38€
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Lajme21 Mars 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, e ka mirëpritur dakordimin që u arrit në Ohër më 18...
  Lajme21 Mars 2023
  Një aksident trafiku ka ndodhur sonte në Vushtrri ku një veturë ka goditur tre këmbësor. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë...
  Të tjera
  Vip21 Mars 2023
  Ermal Mamaqi feston sot ditëlindjen e 41 dhe në këtë ditë speciale nuk kishte si të mungonte një urim nga gjysma e...
  Lajme21 Mars 2023
  Kthehet ora verore me akrepat e orës që lëvizin një orë përpara mes të shtunës 25 dhe të dielës 26 mars. I...
  Lajme21 Mars 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, e ka ndërlidhur raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit ku përmendet korrupsioni në Qeveri, me emrin e...
  Lajme21 Mars 2023
  Presidenca e Kosovës i ka reaguar Aleksander Vuçiqit, të parit të shtetit serb, pasi ky tha se Serbia nuk pajtohet në asnjë...
  Lajme21 Mars 2023
  Në Nenin 7 të marrëveshjes së Ohrit nuk ka zotime të reja, por ka pajtim për t`i zbatuar marrëveshjet e viteve 2013...
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-kryetar i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani ka thënë se marrëveshja mes kryeministrit kosovar, Albin Kurtit dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq ka lëvizur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.