Bota/Rajoni

Lazarus Chakwera – rrëfimi për presidentin e sapozgjedhur të Malavi, i cili thotë se ‘debatoi me Zotin’

Lazarus Chakwera – rrëfimi për presidentin e sapozgjedhur të Malavi, i cili thotë se ‘debatoi me Zotin’
00:19 | 01 Korrik 2020

Me zërin e një predikuesi, presidenti i ri i Republikës së Malavi, Lazarus Chakwera, bëri thirrje për unitet në vendin e tij, menjëherë pasi u betua të dielën.

Sipas një shkrimi të BBC, dita e javës dukej e përshtatshme, pasi ish-kreu i “Asambleve të Zotit të Malavi”, një nga emërtimet më të mëdha të krishtera në vend, e trajtoi skenën si një vend për të frymëzuar me fjalët e tij.

Vendi është i ndarë pas një ndarjeje 13 muajshe pas zgjedhjeve të diskutueshme të vitit 2019, rezultati i të cilave u anulua nga gjykatat.

Duke folur me një stil dhe theks që kishte të dhëna për udhëheqësin e të drejtave civile të SHBA-së, Martin Luther King, presidenti Chakwera foli për ëndrrën “që na lidh së bashku [që] është që ne të shijojmë prosperitetin e përbashkët, jo vetëm lirinë”.

Por ai pastaj tha se nuk ishte mirë vetëm të kesh ëndërr.

“Ka ardhur koha që ne të shkojmë përtej ëndërrimit. Ne të gjithë duhet të zgjohemi sepse kjo është një kohë për tu zgjuar nga dremitjet dhe për ta realizuar ëndrrën tonë”.

Z. Chakwera është një njeri i Zotit në një vend thellësisht fetar.

Siç bën të ditur BBC, përcjell Telegrafi, 65-vjeçari doli si drejtues i “Partisë së Kongresit” të Malawi në vitin 2013 pa pasur ndonjë përvojë të mëparshme politike.

“Debati me Zotin”

Ai erdhi në këtë pozicion pasi drejtoi “Asambletë e Zotit” për 24 vjet, por pranoi, kur filloi të kandidojë për president në vitin 2014, se marrja e vendimit për t’u bërë politikan nuk ishte e lehtë.

“Unë duhej të debatoja me Perëndinë për një drejtim në jetë që nuk më dukej i natyrshëm”, tha ai në një video të publikuar nga Kisha Presbyteriane e St Andrew në Kaliforni.

Por pas shumë diskutimesh “Zoti po thoshte që: ‘Unë po zgjas shërbimin tuaj, në mënyrë që të jeni në gjendje t’i shërbeni një kombi të tërë’”.

Duke qëndruar në kulmin e pushtetit dhe duke iu drejtuar kombit të dielën, Z. Chakwera ka bërë një rrugë të gjatë nga djali që u rrit në një fshat jashtë kryeqytetit, Lilongwe.

Djali i një predikuesi dhe ungjilltari që themeloi disa kisha, karriera e tij si pastor mund të jetë dukur tashmë në horizont.

Por, në shkollën e tij të mesme prestigjioze, ku mësoi theksin e tij duke imituar një mësues amerikan, fillimisht kishte ambicie për të qenë mjek.

Ai mendoi se duke qenë një mjek nuk do të duhet të flasë me një numër të madh njerëzish – gjë që i tha gazetarit Joab Chakhaza në një intervistë në vitin 2017.

Udhëheqja politike dhe shpirtërore

Por gjatë arsimimit ai thotë se ai “takoi Zotin” dhe “filloi të ridrejtoj jetën drejt shërbimit”.

Babai i katër fëmijëve tani dëshiron të marrë atë energji dhe vizion dhe ta vendosë atë në drejtimin e një vendi.

Duke iu drejtuar kombit dhe jo vetëm turmave të mbështetësve në Lilongwe, Z. Chakwera tha që ata që nuk votuan për të mund ta shohin presidencën e tij me “frikë dhe pikëllim”.

Por ai u përpoq t’i siguronte ata.

“Ky Malawi i ri është një shtëpi edhe për ju dhe për aq kohë sa unë jam presidenti, do të jetë një shtëpi në të cilën edhe ju do të përparoni”.

Megjithëse mund të ketë të tillë që dyshojnë, mbështetësit e presidentit besojnë se ai mund dhe ai do të ofrojë një lloj të ri udhëheqjeje të frymëzuar nga Zoti dhe i nxitur nga nevojat e malavianëve.

Megjithatë, në mënyrë të pashmangshme, do të duhet të merren vendime të vështira, jo vetëm në lidhje me sfidën e menjëhershme të coronavirusit, por edhe se si të merret me korrupsionin dhe të nxisë rritjen ekonomike.

Dhe këto mund të fillojnë të testojnë popullaritetin e tij.

Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë

Të tjera