Gjuha:
×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Larja e dhëmbëve ndihmon shëndetin e zemrës

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Larja e shpeshtë e dhëmbëve na ndihmon për shëndetin oral gjithashtu edhe për shëndetin e zemrës. Studime e reja të publikuara nga European Journal of Preventive Cardiology, kanë arritur në përfundimin se njerëzit që i lajnë dhëmbët 3 herë në ditë janë 12% më pak të rrezikuar të kenë probleme kardiake, krahasuar me ata persona që nuk i lajnë rregullisht.

  Gjatë një studimi më të thelluar rreth efekteve që jep mosha, apo duhanpirja tek sëmundjet e zemrës, ekspertët zbuluan se ka një lidhje mes larjes së rregullt dhe të shpeshtë të dhëmbëve dhe sëmundjeve të zemrës.

  Ajo çfarë këshillohet nga mjekët është larja e dhëmbëve të paktën dy herë në ditë për gati 2 minuta. Kështu, ju jeni duke i bërë nder shëndetit oral ashtu dhe zemrës

  Banori/banorja i/e dhjetë: Jeta të ofron njerëz të këqij, por unë ua gjej vendin
  Nga Rubrika
  Lifestyle18 Mars 2023
  Ju ka ndodhur të gjithëve që të keni ndaluar teshtimën, ose të sforcoheni për të krijuar sa më pak zhurmë. Por këshillohet...
  Lifestyle17 Mars 2023
  Ushqimet e gabuara mund të rrisin nivelin e kolesterolit. Megjithatë, ato të duhurat mund të ndihmojnë për ta ulur atë në një...
  Lifestyle16 Mars 2023
  Të gjithë i duam portokallet. Sidomos në dimër, portokallet janë një frut shumë i njohur agrume. Kanë shije të mrekullueshme dhe janë...
  Të tjera
  Lajme20 Mars 2023
  Wolfgang Ischinger, i cili ishte përfaqësues i Bashkimit Evropian në negociatat për statusin e Kosovës, ka folur rreth dakordimit mes kryeministrit të...
  Lajme20 Mars 2023
  Prokurori i Shtetit ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj personit i cili dyshohet se ia dogji garazhin gazetarit...
  Lajme20 Mars 2023
  Në mbledhjen e ardhshme të Qeverisë së Kosovës, e cila pritet të mbahet më 22 mars apo të mërkurën, Qeveria pritet të...
  Kronika20 Mars 2023
  Një person është therur me thikë në Ferizaj. Policia njofton se rasti ndodhi pas një mosmarrëveshjeje mes dy personave. “Viktima mashkull kosovar...
  Lajme20 Mars 2023
  Oda e Avokatëve të Kosovës njofton për vdekjen e avokatit Orhan Rekathati. Oda e Avokatëve të Kosovës, i shprehë ngushëllimet më të...
  Lajme20 Mars 2023
  Kryeministri Kurti sot do ta vizitojë shkollën Fillore të Mesme të Ulët “Elena Gjika”. Sipas ZKM-së, kjo vizitë do të bëhet me...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.