Auto

Lamborghini prezantoi makinën e re me një çmim prej më shumë se 3 milionë euro dhe ajo u shit menjëherë

Lamborghini prezantoi makinën e re me një çmim prej më shumë se 3 milionë euro dhe ajo u shit menjëherë
12:58 | 09 Korrik 2020

Seritë e veçanta të Lamborghinit kanë mahnitur të gjithë, saqë ai u shit menjëherë, pavarësisht çmimit të madh që kjo makinë e ka.

Lamborghini Sian Roadster do të prodhohet në vetëm 19 kopje, dhe secila fillon me një çmim jo më pak se 3.2 milionë euro, shkruan Car Advice, transmeton Telegrafi

Lamborghini Sian Roadster mundësohet nga një motor 6.5 V12, i cili në kombinim me sistemin 48V, i jep kësaj makine 819 kuaj fuqi.

Risia më e madhe është e ashtuquajtura një super-kondensator që është tre herë më i fortë se një bateri Li-Ion me të njëjtën madhësi, por gjithashtu tre herë më i lehtë.

Prandaj, e gjithë pjesa elektrike në këtë veturë së bashku me motor elektrik të lartpërmendur dhe super-kondensator peshon një total prej vetëm 34 kg.

Kjo makinë shpejtësinë nga 0 në 100 km/orë e arrin në vetëm 2.9 sekonda dhe ka shpejtësinë maksimale deri në 350 km/orë.

Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë

Të tjera