×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Lajçak sot në Serbi për të përçuar mesazh për dialogun

  FrontOnline
  23 Nëntor 2021

  Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak, sot po qëndron për vizitë në Beograd.

  Lajçak do të ketë takime të veçanta me presidentin serb Aleksandar Vuçiq dhe drejtorin e Zyrës Serbe për Kosovën Petar Petkoviq.

  Sipas mediave në Serbi, Lajçak sot po i dërgon Beogradit një mesazh se çfarë presin BE-ja dhe vendet anëtare nga vazhdimi i bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve mes dy palëve.

  Emisari evropian raportohet se do të përpiqet të vlerësojë mundësitë për përparim në dialog dhe një takim të qëllimshëm mes presidentit serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti deri në fund të këtij viti, thanë për Tanjug në Bruksel, transmeton Klankosova.tv.

  Vizita e tij në Beograd, e më pas në Prishtinë, vjen pas debatit të Këshillit të BE-së për dialogun, por edhe pas një raundi tjetër të pasuksesshëm të bisedimeve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel

  “Përfaqësuesi i posaçëm i BE-së do t’u përcjellë drejtpërdrejt të dyja palëve pritshmëritë e shprehura në debatin e Këshillit të Ministrave të Jashtëm, ku ai vetë mori pjesë”, tha zëdhënësi i BE-së Peter Stano për Tanjug.

  Nesër në këto zona nuk do të ketë rrymë deri në 5 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni19 Korrik 2024
  Kërkimi për njeriun që vrau policin kufitar Nikolla Krsmanoviq dhe plagosi rëndë kolegun e tij Vjekoslav Iliq në Loznicë është ende në...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-ambasadorin amerikan Gjermani dhe ish- i dërguar i SHBA-së për Ballkanin, Richard Grenell, ka një shans të mirë për t'u bërë Sekretar...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Kai Trump, mbesa adoleshente e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, bëri një paraqitje të papritur në Konventën Kombëtare Republikane më 17 korrik,...
  Të tjera
  Lifestyle18 Korrik 2024
  Pirja e kafesë është një ritual i përditshëm për shumicën e njerëzve. Megjithatë, ekzistojnë dy arsye pse duhet të bëni kujdes kur...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Kai Trump, mbesa adoleshente e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, bëri një paraqitje të papritur në Konventën Kombëtare Republikane më 17 korrik,...
  Lajme18 Korrik 2024
  Aviacioni i SHBA-së nga Komanda Rajonale në Lindje e Forcave Kosovare të udhëhequr nga NATO ka ndihmuar sot Departamentin e Zjarrfikësve të...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, privatisht ka shprehur shqetësime te demokratët lidhur me kandidaturën e presidentit Joe Biden, dhe Nancy Pelosi privatisht e...
  Lajme18 Korrik 2024
  Kryeministri Albin Kurti u ka bërë thirrje qytetarëve që t’i ndjekin udhëzimet zyrtare nga autoritetet e Kosovës pas ngjarjes së fundit në...
  Vip18 Korrik 2024
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Dafina Zeqiri, po vjen me një projekt të ri. Artistja ka bashkuar forcat me reperin nga Ferizaj, Arton...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.