×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Lajçak përkrah Grenellin kur ai del kundër Joe Biden

  FrontOnline
  08 Shtator 2020

  Ndonëse në Kosovë shumëkush tha se administrata e Trumpit dhe Bashkimi Evropian janë në një lloj “përplasjeje” për çështjen e Kosovës, kjo nuk duket të jetë aspak kështu.

  Madje, duket se emisari special i SHBA-ve për dialogun, Richard Grenell, dhe ai i BE-së, Miroslav Lajçak kanë mjaftë raporte të mira dhe shoqërore, shkruan lajmi.net.

  Ndonëse Lajçak nuk ka shprehur simpati për ndonjërin nga kandidatët për president në SHBA, ai siç duket përkrah Trumpin.

  Lajçak ia ka pëlqyer një postim në Twitter Grenellit, ku ky i fundit citon fjalët e kundërkandidatit të Trump, Joe Biden, dhe të njëjtin e cilëson si person që përkrahet nga Kina.

  “Senator Joe Biden: SHBA-të mirëpresin emergjencën e integrimit prosperues të Kinës në skenën globale, sepse presim që kjo do të jetë Kina që luan në bazë të rregullave. (Joe tani përkrahet nga Kina”, ka shkruar Grenell.

  Megjithëse ky postim është bërë për qëllime elektorale pasë parasysh garën presidenciale në SHBA, i njëjti është pëlqyer nga Lajçak.

  Lajçak e Grenell janë dy emisarë special për dialogun, të caktuar nga Bashkimi Evropian, respektivisht SHBA-të.

  Të dy këta, nuk ishin përfolur ndonjëherë për bashkëpunim të ngushtë në këtë proces, apo bashkërendim të veprimeve të tyre.

  Importuesi nga SHBA-ja: Devolli Corporation me standarde amerikane
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian (BE) i ka kërkuar Bosnjë e Hercegovinës të bëjë më shumë reforma në mënyrë që të mundë t’i fillojë bisedimet...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Në shkollën fillore “Todor Janev” të Komunës Çashkë të Velesit përfundimisht filloi mësimi shqip për nxënësit e klasës së parë. Lajmin e...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Qeveria italiane pritet t’i japë dritën jeshile pasditen e kësaj marte marrëveshjes së nënshkruar në 6 Nëntor në Romë mes kryeministrave Rama...
  Të tjera
  Kronika05 Dhjetor 2023
  Katër persona janë lënduar si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur në rrugën Ferizaj-Shtërpcë, konkretisht në fshatin Bajnicë të Kaçanikut. Lajmin...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Gëzim Kastrati prej vitesh po mbart një dhimbje të madhe për vajzën e tij, Diana Kastrati, e vrarë në 2011 nga ish-bashkëshorti i...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Debatet nuk kanë të ndalur në shtëpinë e Big Brother VIP Kosova, kësaj rradhe kanë debatuar Ylli me Adrin. Adri i ka...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Avokati dhe njëherësh ish-zëvendësministri i Brendshëm, Valdet Hoxha, ka thënë se numri i vrasjeve në vendin tonë është relativisht i madh. “Suksesi...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Azemi dhe Ylli kanë debatuar. Azemi i ka thënë Ylli se “mos më thuaj mua asgjë për femra kur vetë dridhesh”. Ndërkaq...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Debatet mes Blerandos dhe Adrit nuk kanë të ndalur. Në një moment Adri i ka thënë Blerandos “mos ndërhy kur flas unë”....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.