Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Lajçak flet për marrëveshjen, Neni 7 nuk ka zotime të reja

  FrontOnline
  21 Mars 2023

  Në Nenin 7 të marrëveshjes së Ohrit nuk ka zotime të reja, por ka pajtim për t`i zbatuar marrëveshjet e viteve 2013 dhe 2015, ka thënë përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian, Mirosllav Lajçak. Mes tjerash, Lajçak ka thënë se palët nuk mund të zgjedhin se cilën nga marrëveshjet ta zbatojnë, por ato duhet të zbatohen të gjitha.

  Pёrfaqёsuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian pёr dialogun, Mirosllav Lajçak ka shpjeguar se neni 7 i marrëveshjes mbi rrugёn drejt normalizimit tё marrёdhёnieve mes tё Kosovёs dhe Serbisё nuk përfshin zotime të reja për Prishtinёn zyrtare.

  Neni 7, sipas Lajçak, flet për nevojën e zbatimit të asaj për të cilën Kosova dhe Serbia veçse janë pajtuar e kjo nënkupton marrëveshjet e viteve 2013 dhe 2015, që flasin që themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

  Kёto komente Lajçak i ka bërë nё njё intervistё tё përbashkët dhёnё mediumeve Radio Evropa e lire dhe Euronews.

  Ai ka tёrhequr vёrjetjen te palёt se nuk mund tё zgjedhin marrëveshjet  qё iu pёlqejnё pёr zbatim, por secila duhet tё zbatohet. Kjo pos Asociacionit, sipas Lajçak, nënkupton edhe Nenin 4 tё marrëveshjes ku thuhet se Serbia nuk do tё kundërshtojë anёtarёsimin e Kosovёs nё organizatat ndёrkombёtare.

  Nё kёtё intervisё, Miroslav Lajçak pranon se pala evropiane ka pasur fillimisht njё plan mё ambicioz në aneks me afate kohore e detyra tё qarta.  Gjithashtu sipas tij, ishte pёrfshirё edhe mundësia e nënshkrimit tё marrëveshjes.

  Nënshkrimi, sipas shpjegimeve tё Lajçkut nuk ishte i mundur pёr shkak se presidenti serb Vuçiq, thirrje nё kufizime kushtetuese ndërsa aneksi pёsoi ndryshime kur ishte e qartë se dallimet e liderëve ishin tё pakapërcyeshme.

  Pavarësisht mungesës sё nёnshkrimit nё marrёveshje, pёrfaqёsuesi i veçantё pёr dialog konsideron se kjo ёshtё ligjërisht detyruese pёr palet sepse liderët ishin pajtuar qё ky dokument të formalizohet përmes njoftimit të Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borell, gjë që ka ndodhur të shtunën.

  “Kjo është plotësisht në përputhje me praktikën juridike ndërkombëtare. Pra, kjo do të thotë se ky dokument është i detyrueshëm, është zyrtar dhe është formal. Çdo spekulim se është apo jo i vlefshëm dhe i detyrueshëm, është i pakuptimtë”, nënvizoi Mirosllav Lajçak.

  KEDS njofton se këto vende do mbesin pa energji elektrike
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu thotë se bandat e organizuara kriminale serbe të cilat udhëhiqen nga Vuçiq nuk do të tolerohen. Ajo...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur i bllokuar brenda objektit të komunës. Sipas burimeve të Klankosova.tv Hetemi është duke u ruajtur...
  Lajme29 Maj 2023
  Gjatë së hënës, qindra huliganë serbë përdorën dhunë të pajustifikueshme gjatë protestes pranë komunës së Zveçanit në veri të Mitrovicës. Të paktën...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.