Lajme

Lajçak dhe Palmer: BE-ja dhe SHBA-ja nuk janë rivalë, kemi vizion të përbashkët për Ballkanin Perëndimor

Lajçak dhe Palmer: BE-ja dhe SHBA-ja nuk janë rivalë, kemi vizion të përbashkët për Ballkanin Perëndimor
08:59 | 02 Korrik 2020

Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Matthew Palmer dhe i dërguari special i BE-së për Dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak kanë thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe BE-ja nuk janë rivalë dhe kanë të njëjtat synime dhe vizione për rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Në një video konferencë për “Dialogët Ballkanikë”, të organizuar nga Concordia, Instituti East West (EWI) dhe Fondi i Beogradit për Përsosmëri Politike (BFPE), Palmer tha se Shtetet e Bashkuara do të mbeten të angazhuara në rajon për të siguruar qëllimin përfundimtar normalizimin e marrëdhënieve midis Prishtinës dhe Beogradit, transmeton Klan Kosova.

1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj

Të tjera