Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Laboratori i Devollëve ia huq rezultatin qytetarit, e dërgojnë emrin e tij në IKSHPK si pozitiv me Covid-19

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Për shkak të një gabimi që bëri laboratori MLS i njohur ndryshe si laboratori i “Devollëve”, reagimet e ashpra shkuan në drejtim të Instituti Kombëtar të Shëndetit Publik.

  Një qytetar me iniciale D.R. para dy ditësh bëri një postim në Facebook ku tha se ka pranuar një thirrje nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të cilët e kanë pyetur nëse është në gjendje të mirë shëndetësore dy javë pasi kishte rezultuar pozitiv në testin për Covid.

  Por qytetari ua kishte sqaruar se nuk kishte bërë test dhe rrjedhimisht nuk kishte qenë asnjëherë pozitiv. Ndërkaq disa minuta më vonë i kishte ardh një mesazh për t’u ritestuar nga laboratori privat “Medical Laboratory Service”.

  Mediat shkruan për këtë rast dhe pati reagime të ashpra në drejtim të Institutit Kombëtar, por në fakt gabimi ishte tek laboratori MLS.

  Këta të fundit i kanë dërguar një letër D.R. duke i treguar se gabimi kishte ndodhur më datën 3 nëntor gjatë testimit me barkod ku emri i tij ishte dërguar automatikisht në IKSHPK.

  “Të njoftoj që më datën 3.11 kemi funksionalizu leximin e mostrave me barkod dhe gjatë testimeve me barkod dhe ndërhyrje manuale për të krahasu mundësinë e gabimit është bërë një gabim njerëzor. Juve nuk ju ka ardhë as email as nuk jeni ftu në telefon për shkak që nuk është shtyp rezultati, gjithsesi në sistem fatkeqësisht nuk është ndërruar dhe me nxjerrjen e raporteve automatike keni figuruar edhe ju”, është thënë në sqarimin e laboratorit MLS.

  Tutje ata kanë deklaruar se do ta njoftojnë Institutin Kombëtar për këtë gabim.

  Nga 10 janari fillojnë reduktimet, këto vende do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Deputetja dhe përfaqësuesja e platformës “Liria ka emër”, Eliza Hoxha”, ka folur në lidhje me “Marshin për Drejtësi”, që do të mbahen...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i partisë Guxo, Faton Peci ka thënë se partia e tij, që është në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje, pajtohet me marrëveshjen...
  Lajme31 Mars 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me vranësira dhe intervale me diell, ku pritet kohë pas kohe të ketë reshje shiu,...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.