Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Laboratori Avicena-ks bastiset nga Policia pas raportimeve se po kryen teste pa licensë për Coronavirus

  FrontOnline
  15 Korrik 2020

  Pas raportimit të medieve, se një laborator privat po kryen ilegalisht teste për koronavirus, policia i ka zënë derën të martën laboratorit Avicena-ks.

  Gazetëa inFokus raporton se  zyrtarë të Krimeve Ekonomike Regjionale së bashku me Inspektoratin Shëndetësor kanë zënë në flagrancë punonjësit e këtij laboratori derisa po kryenin teste ilegalisht, siç tregojnë burime brenda Ministrisë së Shëndetësisë ata kanë hetuar për pesë orë në vendin e ngjarjes deri sa kanë gjetur prova se po kryhen teste për COVID-19 në kundërshtim me ligjin në Kosovë.

  Policia e Kosovës nuk e ka mohuar se kanë asistuar në këtë rast me kërkesë të Inspektoratit Shëndetësor të Ministrisë së Shëndetësisë.

  “Policia e Kosovës bazuar në detyrat dhe autorizimet policore,  në raste të caktuara kur kërkohet asistencë policore përmes njësiteve të saja iu asiston institucioneve të ndryshme përfshirë ndaj Inspektoratit Shëndetësor të Ministrisë së Shëndetësisë, të cilëve mund t’i referoheni”, thuhet në përgjigjen e tyre.

  Ndërsa Inspektorati Shëndetësor nuk kanë dhënë detaje në lidhje me aksionin.

  Në medie është  raportuar se laboratori privat Avicena-ks në Prishtinë po kryente ilegalisht teste për Covid-19.

  Përmes dëshmitarëve si dhe me dokumente në medie është  raportuar për mënyrën se si po kryhen këto teste e që madje kishte dyshime edhe për vërtetësinë e tyre.

  Në Kosovë të drejtë për kryerjen e testeve për Covid-19 ka vetëm Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, ka konfirmuar se është duke punuar që të organizojë një takim urgjent mes kryeministrit Kurti...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kujtuar të rënët për lirinë e atdheut në Ditën e Dëshmorëve dhe...
  Lajme30 Maj 2023
  Shefi për Politikë të Jashtme, i BE-së, Josep Borrell, ka kërkuar sot që Kosova t’i pezullojë menjëherë operacionet e policisë në veri....
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Kryeministri Albin Kurti nuk do të marrë pjesë në Forumin e Bratisllavës në Sllovaki ku kishte planifikuar të shkonte për shkak të...
  Vip30 Maj 2023
  Arbana Osmani dhe Eduart Grishaj do të martohen në datën 17 qershor. Ceremonia që do të bëjë bashkë familjarë, miq dhe bashkëpunëtorë...
  Vip30 Maj 2023
  Albina Kelmendi duket se do e prekë sërish skenën e “Eurovizionit”. Ajo ka zbuluar se ka marrë disa oferta prej shteteve pjesëmarrëse...
  Lajme30 Maj 2023
  Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ka thënë se nuk kanë raport zyrat nëse është ndërprerë mësimi në komunat...
  Lajme30 Maj 2023
  Eurodeputeti dhe kryetari i Partisë së Gjelbër Europiane, Thomas Waitz ka thënë se përshkallëzimet e fundit në veri janë “rezultat i viteve...
  Kronika30 Maj 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur pa shenja jete një burrë në banesën e tij në Fushë Kosovë. Në vendin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.