×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Ky lëndim i heshtur po bën miliona njerëz të ndjehen të lodhur dhe të shqetësuar

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Shumica e pacientëve të cilët i shoh me lodhje, ankth dhe probleme me kujtesën kanë pasur një lëndim të kokës dikur”, thotë neurologu Johns Hopkins Matthew Peter.

  Deri në 80 për qind të personave me lëndime të vogla mund të kenë simptoma afatgjata, thotë Daniel Amen , autor i ‘The End of Mental Illnes’.

  “Njerëzit diagnostikohen me depresion, kur ka një lëndim fizik që nuk shërohet”, thotë ai.

  Personat mbi 40 vjeç me një tronditje të lehtë kanë më shumë të ngjarë të shfaqin simptoma më vonë, nëse truri i tyre nuk shërohet përfundimisht, thonë shkencëtarët në arkivin e rehabilitimit fizik dhe mjekësor.

  Doktor Peter përshkruan tre mundësi lëndimesh: “Dëmtimet me simptoma që kalojnë brenda disa javësh, njerëz që mendojnë se kanë pasur një dëmtim të butë, por simptomat fillojnë dhe nuk ikin dhe ato dëmtime ku simptomat largohen, por pasojat vërehen më vonë”.

  Në secilin rast, krijimi i një ambienti shërues mund të eliminojë simptomat, madje edhe vite më vonë. Mjeku juaj mund të kryejë teste për të diagnostikuar lëndimet, por ato testime nuk janë përfundimtare.

  Nëse dyshoni për një lëndim të kokës, këto hapa mund ta ndihmojnë atë të shërohet, pavarësisht se kur ndodhi.

  • Konsumoni vitaminë B
  • Konsumoni vaj peshku
  • Pushoni disa ditë

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lifestyle08 Dhjetor 2023
  Gjithçka rrotullohet rreth mënyrës se si mendoni. Nga mënyra se si i perceptoni gjërat dhe nga ajo që lejoni të ndikojë tek...
  Lifestyle07 Dhjetor 2023
  Ushqimet e ëmbla nuk kanë reputacionin më të mirë: nga pijet e gazuara të ëmbla deri te karamelet dhe ëmbëlsirat, të gjithë...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Për shkak të rrezikut të mundshëm për shëndetin e njerëzve, çaji i mentes, i cili përmban lëndë të parë të furnizuar nga...
  Të tjera
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Përfaqësuesi i SHBA-së në OKB, Robert Wood, ka thënë se Shtetet e Bashkuara nuk do ta mbështesin një armëpushim të menjëhershëm në...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Këngëtarja e talentuar Melinda Ademi ka ndarë me ndjekësit e saj në Instagram një seri fotografish ku ajo duket thjesht magjepsëse. Imazhet,...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Një aeroplan mallrash rus që përdorej për dërgimin e mallrave midis Rusisë dhe Kinës mori flake kur i shpërtheu njëri prej motorëve....
  Vip08 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Ganiu dhe Buci kanë diskutuar për strategjinë e re të lojës së  tyre. Ata bënin plan...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Zëvendësministri në MAPL, Arbër Vokrri, vlerëson se nuk do të ketë sukses iniciativa e serbëve për shkarkimin e kryetarëve në komunat veriore...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar indeksin e kostos së ndërtimit për tremujorin e tretë të vitit 2023. Sipas ASK-së, indeksi...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.