×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Ky frut para vaktit na ndihmon të humbim deri në 4 kg dhe redukton yndyrën e barkut

  FrontOnline
  03 Tetor 2023

  Ngrënia e një molle në ditë ndihmon në djegien e yndyrës së barkut dhe mund të kontribuojë në humbjen e peshës që mund të arrijë deri në katër kilogramë në vit.

  Sipas ekspertëve, molla përmban fibra, si rezultat i së cilës krijon ndjesinë e ngopjes dhe kështu konsumimi i saj para vaktit kontribuon në konsumimin e sasive më të vogla të ushqimit, si dhe në shmangien e ushqimeve të tjera jo të shëndetshme.

  Siç thekson dietologu i shquar Rob Hobson, mollët japin tre herë më shumë ngopje se një çokollatë, dhe sigurisht janë shumë më të shëndetshme.

  “Mollët përmbajnë 1.2 gram fibra dietike për 100 gram fruta, të cilat na bëjnë të ndihemi të ngopur dhe parandalojnë ndjenjën e urisë, veçanërisht kur konsumohen para vaktit”, thekson zoti Hobson.

  Pektina, fibra që gjendet tek mollët, ndihmon gjithashtu në rregullimin e baktereve në zorrë, shumëllojshmëria dhe ekuilibri i të cilave lidhet me parandalimin e shtimit të peshës dhe akumulimit të yndyrës në trup, shton eksperti.

  Ngrënia e një mollë në ditë për një vit konsiderohet gjithashtu një plan premtues nga nutricionistja Lucy Dawson, e cila tha se “ngrënia e një molle çdo ditë para darkës mund të jetë zgjidhja për të larguar kilogramët e tepërt“.

  Vlen të theksohet se një studim i kryer nga Shoqata Britanike e Kultivuesve të Mollës dhe Dardhës ka treguar se konsumimi i përditshëm i një fruti para vaktit të mbrëmjes mund të ndihmojë në humbjen e peshës./abcnews.al

   

  Importuesi nga SHBA-ja: Devolli Corporation me standarde amerikane
  Nga Rubrika
  Lifestyle02 Dhjetor 2023
  Kur u pyet se çfarë pjate nuk porosit kurrë në një restorant, Gordon Ramsay dha një përgjigje krejtësisht të papritur. Nëse e...
  Lifestyle01 Dhjetor 2023
  Shkaku më i zakonshëm i anemisë është mungesa e hekurit dhe pa të trupi juaj nuk është në gjendje të prodhojë hemoglobinën...
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  Inteligjenca Artificiale mund të aplikohet për të diagnostikuar më herët autizmin. Aktualisht është kryer një punë kërkimore në këtë fushë dhe ka...
  Të tjera
  Vip02 Dhjetor 2023
  Tensionet e brendshme në shtëpinë e Big Brother VIP Kosova kanë rezultuar në një përplasje të hapur mes dy banorëve, Santianës dhe...
  Sport02 Dhjetor 2023
  Real Madridi mbetet si kryesues i garës për të siguruar një marrëveshje për të nënshkruar me Kylian Mbappe në vitin 2024. Los...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Pas përfundimit të ‘Prime’, Santiana është parë e mërzitur përderisa edhe ka qarë. Përndryshe ajo edhe ka paralajmëruar se mund të dal...
  Lifestyle02 Dhjetor 2023
  Kur u pyet se çfarë pjate nuk porosit kurrë në një restorant, Gordon Ramsay dha një përgjigje krejtësisht të papritur. Nëse e...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja Vjosa Osmani është takuar me kryeministren e Danimarkës, Mette Frederiksen, me të cilën tha se foli edhe për zhvillimet e fundit...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Një episod tensionues është shfaqur në edicionin e fundit të Big Brother VIP Kosova, ku afërsia në mes të Santiana Malokut dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.