×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Ky është zakoni i përditshëm që ju shkatërron shikimin

  FrontOnline
  15 Shtator 2023

  Ndërsa rritemi, cilësia e shikimit tonë ndikohet nga faktorë të ndryshëm dhe ndër zakonet që përvetësojmë çdo ditë, sipas shkencëtarëve është një që është jashtëzakonisht e dëmshme për sytë tanë.

  Me kalimin e viteve rrezikohemi nga sëmundje të ndryshme si degjenerimi makular, glaukoma dhe katarakti. “Ne mund të mos jemi në gjendje t’i shmangim ato, por mund të zvogëlojmë rrezikun e shfaqjes së tyre,” shpjegon Dr. Hilal Kambo.

  Okulisti, Dr. Sandra Brown, zbulon zakonin që shkatërron shikimin dhe nuk është tjetër veçse “cigaret dhe e-cigaret”. Siç thuhet: “Përdorimi i cigareve elektronike rrit rrezikun e zhvillimit të degjenerimit makular me afërsisht 400% dhe kataraktit me 300%”.

  Kjo për shkak se tymi i cigares përmban kimikate toksike që irritojnë dhe dëmtojnë sytë. Për shembull, metalet e rënda si plumbi dhe bakri grumbullohen në thjerrëzat që çojnë në katarakte. Në veçanti, duhanpirësit kanë rreth tre herë më shumë gjasa të zhvillojnë degjenerim makular të lidhur me moshën, një gjendje që ndikon në shikimin qendror, që do të thotë se ata humbasin aftësinë e tyre për të parë detajet.

  Pirja e duhanit gjithashtu mund të përkeqësojë problemet që lidhen me diabetin duke dëmtuar enët e gjakut në pjesën e pasme të syrit (retinë). Në të njëjtën kohë, ata që pinë duhan kanë 16 herë më shumë gjasa të kenë humbje të papritur të shikimit për shkak të neuropatisë optike, një gjendje në të cilën qarkullimi intraokular i gjakut pengohet./FrontOnline/

  Artani: Stresi e Andi u gëzuan për ndarjen e Julit, s’duhet t’iu gëzohesh fatkeqësive të të tjerëve (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lifestyle26 Shtator 2023
  Dashi Zemërgjerësia do të shënjojë jetën tuaj në çift. Edhe pse në disa momente mund të keni ndonjë dyshim, kjo nuk do...
  Lifestyle25 Shtator 2023
  E folura në gjumë është një nga fenomenet më interesante në organizmin e njeriut. Pavarësisht se shumë njerëz në botë flasin në...
  Lifestyle25 Shtator 2023
  Dashi Do futeni ne një faze te re sot ne jetën tuaj ne çift. Marrëdhënia me partnerin do ketë goxha përmirësime. Mundohuni...
  Të tjera
  Lajme26 Shtator 2023
  Presidentja Vjosa Osmani ka pritur në takim ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës pas ngjarjeve të fundit në vend. Takimi është...
  Lajme26 Shtator 2023
  Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti ka treguar pesë veprimet e nevojshme që duhet marrë pas sulmit terrorist ndaj Policisë së Kosovës. Hoti...
  Lajme26 Shtator 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla tha se armët që janë zënë në Banjskë janë të ushtrisë serbe. “Këso lloj armësh...
  Lajme26 Shtator 2023
  Gruaja e Stefan Nedeljkoviq njëri ka terroristët e vrarë ka folur për herë të parë pas ngjarjes së të dielës: Ajo tha...
  Lajme26 Shtator 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka thënë se nuk kanë bilanc të saktë mbi numrin e terroristëve të vrarë. “Bilanc...
  Bota/Rajoni26 Shtator 2023
  Një 53-vjeçar i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjykata e Novarës në Itali, ka rënë në prangat e Policisë së Lushnjes. Bajram...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.